Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güçlü şehirler Ağı Zirvesi ’da

tarafından yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı’nın 1’inci Küresel Zirvesi ’da yapıldı. Dev zirveye 18 ülkeden 22 önemli kentin belediye başkanları da katılıyor

Giriş Tarihi: 12.5.2016
Güçlü şehirler Ağı Zirvesi Antalya’da
Dünyada şiddete varan aşırılığın önlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletler () himayesinde yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı 1. Küresel Zirvesi, 18 ülkeden 22 şehrin katılımıyla Antalya'da başladı. ABD Başkanı Barack Obama'nın inisiyatifinde, BM himayesinde başta DAEŞ olmak üzere farklı biçimlerde şiddete varan aşırılığa karşı dayanıklılık ve sosyal dayanışmayı inşa etmek amacıyla belediye liderleri ve yerel yönetim uygulayıcılarının ilk küresel ağı olarak ortaya çıkan küresel bir oluşum olan Güçlü Şehirler Ağı Zirvesi Akra Barut Otel'de gerçekleştiriliyor. Zirveye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 18 ülkeden 22 şehrin belediye başkanı ve yöneticileri katıldı.

STRATEJİMİZ YOK
Zirvenin açılışını yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terörle ilgili konuşmasında DAEŞ'e karşı savaşan koalisyonu eleştirdi. Koalisyon içinde DAEŞ'e karşı 65 ülke bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, "Fakat DAEŞ'i yok edecek stratejimiz bile yok. Bölük pörçük bazı stratejilerimiz var. Birçoğu da işlemedi. Arazideki başka radikal gruplardan medet umar hale geldik" ifadelerini kullandı.

NÜFUS HIZLA ARTIYOR
Toplantıda Antalya'nın, Türkiye'nin nüfusu en hızlı artan, iç göç alan ve yabancı ziyaretçi sayısında İstanbul ile yarışan 5. büyük şehri olduğunu vurgulayan Başkan Türel, Antalya'da farklı kültürleri kaynaştırarak, suçla mücadele etmekle, huzur ve güvenliği sağlamanın öncelikli konuları arasında olduğuna değindi. Antalya Valiliği bünyesinde İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na bağlı bir eşgüdüm biriminin projeler uyguladığını belirten Türel bu çerçevede Antalya'da faaliyet gösteren 50 STK'nın katılımıyla oluşturulan Antalya Birlik ve Kardeşlik Platformu'nun Mart 2016'da resmen kuruluş başvurusunu yapılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

BATAKLIK KURUTULMALI
Zirvenin açılışında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Kadir Topbaş da bir konuşma yaparak yerkürenin en büyük sorunlarından birinin terör olduğunu dile getirdi. Topbaş sivrisineği öldürmek yerine bataklığı kurutmanın üzerinde çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güçlü şehirler Ağı Zirvesi Antalya’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN