Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu mücadele bitmez

’da 2009-2013 arasında sahte belge düzenleyerek aldıkları dinleme kararlarıyla 130 kişiyi yasadışı yöntemlerle dinleyen dönemin istihbaratçıları hakkında açılan dava sürüyor

Giriş Tarihi: 18.5.2016
Bu mücadele bitmez
Antalya'da 2009 ile 2013 yılları arasında sahte belge düzenleyerek aldıkları dinleme kararlarıyla aralarında belediye başkanları, milletvekilleri, bürokratlar, gazeteciler, işadamları, emniyet ve jandarma mensuplarının da bulunduğu 130 kişiyi yasadışı yöntemlerle dinleyen dönemin emniyet müdürlüğü istihbarat şube müdürlüğünde görevli istihbaratçılar hakkında açılan dava sürüyor. 6'ncısı görülen duruşmada davanın tek tutuklu sanığı eski istihbaratçı Tayuk'un tahliye talebi reddedildi. Telefonları dinlenen mağdur ler ise haklı mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini açıkladı.

MAĞDURLAR KATILDI
3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde 12 istihbaratçı polisin yargılandığı davaya tutuklu yargılanan Gökhan Tayuk ile birlikte tutuksuz sanıklardan Süleyman Çark, Mehmet Erdil, Sunal Sevindik, Erol Çomak, Mehmet Kara ile telefonları dinlenen müştekilerden icra müdür yardımcısı Hüseyin Fidan, polis memuru Hikmet İskender, CHP eski Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Emniyet- Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Zeki Kılınç ile gazeteci Soner Kocaer hazır bulundu.

YILMAZ'DAN ŞİKAYETÇİ
Haklarında yakalama kararı bulunan eski istihbaratçı polislerden Bülent Elaldı, Asım Demirel, İsa Yıldırım, Şenol Demir, Mehmet Fatih Baştuğ ile geçtiğimiz celse sağlık sorunları nedeniyle yakalama kararı kaldırılan Yavuz Bölek duruşmaya katılmadı. Örgüt üyesi olduğu şüphesiyle büfeci sıfatıyla dinlendiğini belirten gazeteci Soner Kocaer, ilk kez mahkemeye gelerek ifade verdi. Kocaer, kendisini dinleyenlerin yanı sıra dönemin Emniyet Müdürü Ali Yılmaz'dan da şikayetçi olduğunu ve mahkemeye gelerek ifade vermesini istediğini söyledi. Antalya'da görev yaptığı sırada telefonları dinlenen polis memuru Hikmet İskender ise FETÖ'nün emniyette peşini bırakmadığını söyledi. Şikayetçi ve davacı olduğu dinleme dosyası nedeniyle mağdur edildiğini belirten İskender, "Olayın ardından tayinim Konya'ya çıkartıldı. Buda yetmezmiş gibi idari soruşturmalar açıldı. Savunmam alındı" dedi. İskender, önceki celsede sağlık sorunları nedeniyle yakalama kararı kaldırılan Yavuz Bölek'in hastalığına ilişkin bağımsız bir kuruldan rapor alınmasını talep etti.

YAKALANMAMALARI İLGİNÇ
Emniyet Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Polis Aileleri Birliği As Başkanı Zeki Kılınç, halen bu davada hakkında yakalama kararı bulunan sanık polislerin olduğunu ve bu sanıkların bügüne kadar yakalanamamasının da çok manidar olduğunu söyledi. Kılınç, "Haklı olduğumuz bu davada sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kumpas ve şantajlarla devletimizin üzerinde oynanan oyunlarda payı olanların cezalandırılmaları için adalet önünde mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ
Tek tutuklu sanık Gökhan Tayuk 5 aydır tutuklu olduğunu ve mağdur edildiğini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen Tayuk tahliyesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti. Duruşma haklarında yakalama kararı çıkartılan Bülent Elaldı, Asım Demirel, İsa Yıldırım, Şenol Oral ve Mehmet Fatih Baştuğ'un yakalama emrinin infazının beklenmesi için ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu mücadele bitmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN