Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlere bilezik

Giriş Tarihi: 25.5.2016
Gençlere altın bilezik

AKBB, sahibi olmak isteyen gençlerin doğalgaz sektöründe meslek sahibi olması amacıyla proje başlattı. Uygulanacak proje ile 18-29 yaş arası 150 genç teknik personel olarak yetişecek

Akdeniz Belediyeler Birliği, sahibi olmak isteyen gençlerin doğalgaz sektöründe meslek sahibi olması amacıyla Genç İşsizliğine Doğalgazla Çözüm Projesi başlattı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Konyaaltı Belediyesi ve Enerya'nın ortaklığında başlatılan Avrupa Birliği destekli proje Kepez Belediyesi meclis salonunda tanıtıldı. Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü proje hakkında bilgi verdi. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve Enerya Bölge Müdürü Mürsel Parlak da toplantıya katıldı. Tütüncü, 18-29 yaş arası 150 gencin 12 ay içinde doğalgaz sektöründe teknik personel olarak iş gücü piyasasına kazandırmayı hedeflediklerini açıkladı. Projeyle yeni istihdam alanları oluşturarak gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmayı ve gençlerin istihdamda sürekliliğini sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Tütüncü, "Projeyle 150 gencimize mesleki eğitim vereceğiz. Yani doğalgaz tesisatçılığıyla 150 gencimizin koluna bilezik takmış olacağız" dedi. Avrupa Birliği'nden proje için kaynak sağlandığını hatırlatan Tütüncü, eğitimin verileceği Atatürk Endüstri Meslek Lisesi'ne de 52 bin euroluk makine ve ekipman desteği sağlanacağını anlattı.

HER İŞİ YAPARIM DEVRİ BİTTİ
Belediye başkanlarına her gün onlarca iş talebi geldiğini anlatan Tütüncü, "Ne iş yaptıklarını sorduğumuzda 'her işi yaparım' cevabını alıyoruz. Bu, mesleğim yok demek. Hiç bir zaman bir tamircinin, terzinin, sıhhi tesisat ustasının bizden iş istediğini görmedim" dedi. Türkiye'deki işsizlik sorununun kaynağında da bu mesleksizliğin olduğunu dile getiren Tütüncü, bir diğer sorunun ise iş beğenmeme ve masa başı iş isteme olduğunu sözlerine ekledi. 18 Haziran-9 Eylül arasında uygulanacak projede 150 gence 440 saat eğitim verilecek. Eğitim sonunda sertifika alacak gençlerden doğalgaz iç tesisat firması kurmak isteyen 30'una ise Girişimcilik Eğitimi verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlere altın bilezik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN