Toplu ulaşımda maganda var!

Kardeşinin indirimli kartını kullanırken yakalanınca şoförüne bıçak çeken magandanın serbest kalmasına tepki var

Giriş Tarihi: 26.5.2016
Toplu ulaşımda maganda var!
Antalya'da toplu ulaşımda tam bilet farkı 75 kuruşu ödememek için kardeşinin öğrenci indirimli kartını kullanan Derman B'nin, bindiği te durumu fark edip karta el koymak isteyen otobüs şoförü Emin Dinler'e bıçak çekmesi gündem oluşturdu. Olayın ardından otobüs şoförüne bıçak çekip tehdit eden şehir magandasının ifadesinin alınıp serbest bırakılması vatandaşın tepkisini çekti. Otobüs işletmecisi Pamfilya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı da bu tür olaylarda şimdiye kadar dava açıldığına şahit olmadıklarından yakındı. Tepkilerini sosyal medya üzerinden dillendiren vatandaşlar ise böyle kişilerin serbest bırakılması ile dürüst vatandaşın cezalandırılmış olduğunu söyledi. 'da şehir için otobüs sürücüsü Emin Dinler, öğle saatlerinde Liman Mahallesi'nden kent merkezine seyir halindeyken, Atatürk Bulvarı'ndaki durakta Derman B. ve annesi Satı B. otobüse bindi. Derman B. Antalya'da 2.10 lira olan tam biniş ücretini kardeşinin öğrenci indirimli kartıyla 1.35 TL olarak elektronik kartla ödedi. Karta kayıtlı fotoğrafla Derman B'nin aynı kişi olmadığını fark eden Dinler, "Başkasının kartını kullanamazsınız" diyerek kurallar gereği karta el koydu.

KAMERA KAYDETTİ
Araç içindeki güvenlik kameraları tarafından da kaydedilen olayda Derman B, "Ver lan" diyerek kartı istedi. Sözlü tehditle kartı alamayacağını anlayan Derman B. cebinden bıçak çıkartıp "Seni deşerim" diyerek şoförü tehdit etti. teki ifadesinde bıçağın kendisine değdiğini ve korktuğu için kartı geri verdiğini anlatan sürücü Dinler, sonrasında 155'i arayarak polis çağırdı. Polis geldiğinde, bıçak anne Satı B.'nin üzerinden çıktı. Derman B. ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

SÜREKLİ YAŞANIYOR
Pamfilya Otobüs A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İnce, her gün her otobüste 10'un üzerinde başkasının indirimli kartını kullanan kişilerle karşılaştıklarını söyledi. Bunun ancak şoförün dikkat etmesi sayesinde tespit edilebildiğini, başka bir kontrol mekanizması olmadığını kaydeden İnce, "Bu tip durumlarda genelde 'Başkasının kartını kullansam ne olacak ki' şeklinde bir savunmayla karşılaşıyoruz. Ama öyle değil işte. Başkasının kredi kartını kullanabiliyor musun? Aynı durum" dedi.

DAVA AÇILMADI
İnce, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı uyarınca kendi indirimli kartını bir başkasına kullandıran kişinin indirim hakkının ilk seferde 10 gün süreyle, 2'nci kez tespit edilmesi durumunda süresiz iptal edildiğini söyledi. İnce, Antalya'da bir başkasının indirimli kartını kullandığı için şoförle yolcu arasında yaşanan birkaç tartışmanın polise intikal ettiğini, ancak şu ana kadar dava açıldığına şahit olmadıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu ulaşımda maganda var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN