Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk tipi başkanlık

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Daire Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, ALTSO’nun davetlisi olarak geldiği Alanya’da ‘Başkanlık sistemi’ ile ilgili bilinmeyenleri anlattı

Giriş Tarihi: 27.5.2016
Türk tipi başkanlık
Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Daire Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) 'Milletin Tarihi Yürüyüşü ve Kırılma Noktaları' konulu sunum gerçekleştirdi. Kaymakam Hasan Tanrıseven, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, daire amirleri ve vatandaşların katıldığı söyleşide Küçükyılmaz, devlet olmanın gereklerini anlattı.

REJİM BAŞKA SİSTEM BAŞKA
Büyük liderlerin çoğu zaman atılacak adımları önceden gördüğünü dile getiren Küçükyılmaz, lideri büyük yapan şeyin ise insanları bu istikamete doğru yürütmek olduğunu ifade etti. Küçükyılmaz, "'deki hiç kimsenin 'yok' diyemeyeceği başkanlık sistemiyle ilgili az ve kirli bilgi var. Geçenlerde bir muhalefet lideri ''nin rejimini değiştirtmeyeceğiz', ''nin karanlığa götürülmesine fırsat vermeyeceğiz' diyor. Oysa hiç kimse başkanlık sisteminden bahsederken bir rejim değişikliğinden bahsetmiyor. Türkiye'de bizim bahsettiğimiz hükümet sistemidir. Sistem ile rejim farkı şeylerdir" diye konuştu.

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK
Parlamenter sistem altında devam eden demokratik sistemin vesayet altında olduğunu kaydeden Küçükyılmaz, başkanlık sistemiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirtti Başkanlık sisteminin Türkiye'yi bölünmeye götüreceği görüşlerinin yanlış olduğunu vurgulayan Küçükyılmaz, "Dünyada başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler de var. Parlamenter sistem ile yönetilen federal yapılar var. Almanya federal yapı ama parlamenter sistemle yönetiliyor. Yani dünyada farklı ülkeler kendilerine en uygun gömleği alıp, biçmişler. Biz de 'Türk tipi başkanlık' diyoruz" dedi.

KİTABINI İMZALADI
Parlamenter sistemin, monarşiler yıkılırken verilen sert tepkilere karşı kurulduğunu ifade eden Küçükyılmaz, "Güç alabildiğince dağıtılmak istenmiştir. Bunun sonucunda da yönetmenin zorlaştığı hiç kimsenin tek güç olmadığı anlayışlar çıktı. Ancak artık 21. yüzyılda yaşıyoruz, sorunların göbeğinde yaşıyoruz. Artık sistemin değişmesi zorunluluğu oluştu" açıklamasını yaptı. Küçükyılmaz kendi kitabı 'Şeyh ile hükümdar' kitabını Alanya'daki dinleyicilerine imzalayarak dağıttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk tipi başkanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN