Türkiye'nin en iyi haber sitesi

80 bin kişi böbrek bekliyor

Giriş Tarihi: 29.5.2016
80 bin kişi böbrek bekliyor

Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Şahan, 80 bin kişinin diyalize girdiğini, 7 bin kişinin acil böbrek beklediğini açıkladı

Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan ve dernek üyeleri Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Op. Dr. Tuğrul Çakır'ı ziyaret etti. Hastaneni organ nakli bölümündeki ziyarette konuşan Şahan, 'de 80 bin böbrek hastası olduğunu söyledi. Bu hastalardan 7 bininin acil böbrek beklediğini de belirten Şahan, "Devletin yıllık diyaliz giderleri 6-7 milyar dolar civarında. Böbrek hastalarımıza uygun böbrek bulunup takılması durumunda devletimiz bu masraftan kurtulur. Bunun için 'de organ bağışının önemini 7'den 77'ye herkese aktarmalıyız" dedi.

20 MİLYON KİŞİYE ULAŞTIK
Mehmet Şahan, son 30 yılda organ bağışını artırmak için 20 milyon kişiye ulaştıklarını da açıkladı. Vatandaşa ulaşmak için Hakkari hariç 'nin bütün illerine gittiklerini belirten Şahan, "Her gittiğimiz ilde sokakta, salonda her yerde vatandaşlarımıza organ naklinin önemini anlatıyoruz. Kendimi örnek göstererek nakille böbrekle 35 yıldır sağlıklı şekilde yaşadığımı, önce çocuk sonra torun sahibi olduğumu anlatıyorum. Türkiye'de kadavradan bağışın artması için yeni kampanyalar başlatıyoruz" diye konuştu.

'BİZDE İYİ YOK ÇOK İYİ VAR'
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Op. Dr. Tuğrul Çakır ise 2016 yılı başında başladıkları organ nakillerinde nakil sayısının hızla artığını söyledi. Yeni kurulmuş bir merkez olmalarına rağmen hemşiresinden doktoruna kadar özverili çalıştıklarını da belirten Çakır, "Bizde iyi yok. Çok iyi personel var. Yeni kurulmuş servis olmamıza rağmen hiçbir aksaklık yaşanmadan başarılı bir şekilde karaciğer ve böbrek nakillerini gerçekleştiriyoruz. Şu an yolun başındayız. Önümüzdeki süreçte her şey çok daha iyi olacak" açıklamasını yaptı.

HASTA EĞİTİMİ ÖNEMLİ
Türk Hemşireler Birliği Antalya Şubesi Başkanı ve Organ Nakli Eğitici Hemşiresi Ferda Ülker ise nakilli hastaların eğitiminin önemine değindi. Nakil olmuş bir hastanın böbreği sağlıklı bir şekilde kullanması için bir takım ilaçları kullanması ve sağlığına dikkat etmesi gerektiğini belirten Ülker, "Nakil olmuş hastalara neleri yapmaları gerektiği, neleri yapmamaları gerektiğini öğretiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 bin kişi böbrek bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN