Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesleğim ve davetler yüzünden obez oldum

Gençlere ‘Bisiklete binin ben gibi obez almayın’ uyarısı ile dikkat çeken Vali Yardımcısı Sandıkçı SABAH Akdeniz’e konuştu

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Mesleğim ve davetler yüzünden obez oldum
Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün öğrencilere bisiklet dağıtım töreninde, "Bisiklete binin ben gibi obez olmayın" diyerek tüm dikkatleri üzerine çeken Burdur Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, gençlerin doğruları örnek alması i kendisinden örnek verdiğini söyledi. SABAH Akdeniz'e konuşan Vali Yardımcısı Sandıkçı, gençlik yıllarında extrem sporlarla uğraştığını ve fit bir vücuda sahip olduğunu belirterek, mülki idare amirliği görevinden sonra masa başı işler ve katılmak durumunda kaldığı davetler yüzünden kilo aldığını açıkladı.

BİSİKLETİM OLMADI
Çocukluğunda, babasının memur olması dolayısıyla hiç bisikletinin olmadığını anlatan 58 yaşındaki Vali Yardımcısı Sandıkçı, emekli olunca bisiklete binmek istediğini ifade etti. 32'si idari amir olmak üzere 36 yıllık memur olduğunu belirten Sandıkçı, Kaymakamlık sürecinde bisiklete binilmesini abes olarak karşıladıkları i pişman olduğunu kaydederek, "Halbuki, yanlış bir düşünce… İnsanlara örnek olmak açısından o zamanlar da bisiklete binmemiz gerekiyordu" dedi. Bisikletin, sağlığın ve fit olmanın sembolü olduğunu belirten , "O nedenle bisiklete önem veren topluluklar, daha ziyade spor ve sağlık için, aynı zamanda ekonomik olarak, hava kirliliğine neden olmamak, kısa mesafelerde ulaşımın sağlanması adına bu aracı kullanmaktalar" diye konuştu. Dünyada en çok bisiklet kullanıcısının Çin'de olduğunu aktaran Sandıkçı, "Zamanında ekonomik nedenlerle Çin bu işe alıştı. O nedenle Çin'de bütün insanlar gördüğünüz gibi daha fit idi. Ancak son yıllarda Çin'de de refah düzeyi yükselmeye başladı. Çin'de de yavaş yavaş obezite görülmeye başladı" şeklinde konuştu.

BİLGİSAYAR BAŞINDAYIZ
Türkiye'de memur kesimi ve yaşlı insanların hareketsizlikten dolayı şişmanladığını dile getiren Sandıkçı, "Gençlerimiz bilgisayara çok meyil ettiği için, çok ilgilendiği için hareketsiz kalıp, şişmanlıyorlar. Son yıllarda, Türkiye'de hızlı bir şişmanlama görülüyor Amerikalılardaki gibi… Bu nedenle Sağlık Bakanlığı'nın bu konuya tedbir amaçlı metotlarından birisi de bisiklete özendirmek. Hem başarılı öğrencileri teşvik ediyor, ödüllendiriyor hem de bisiklete insanları alıştırıyor. Bu nedenle bir kampanya dahilinde okullarda bisiklet dağıtıyoruz" dedi.

?BİSİKLET HEM SPOR VE ULAŞIM ARACIDIR
Sandıkçı ayrıca, son dönemde artan akıllı telefonları da eleştirerek, yetişkinlerin pahalı ve gereksiz telefonlar yerine bisiklet almaları gerektiğini vurgulayarak, "Biz kilo almamak için baştan sıkı tutup, bisiklete binilmesi gerektiğini anlattık. Bisiklet sporun bir simgesi, bir ulaşım aracı, aynı zamanda spor ve aynı zamanda çevre kirliliğini asgari düzeye düşüren güç. Herkes bisiklete binerse, hava kirliliği de o denli az olacaktır. Aynı zamanda da dışa bağımlılığı da azaltıyor, çünkü yakıtı ve enerjiyi dışarıdan alıyoruz. Her bakımdan bisiklet çok ideal hem spor ve ulaşım aracıdır bence. Öncelikle yetişkinlere söylüyorum; böyle çok pahalı pahalı gereksiz telefonlar yerine çocuklarına bisiklet alsınlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesleğim ve davetler yüzünden obez oldum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN