Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayar’ın koltuğu gitti

Firari FETÖ zanlısı ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar’ın üyeliğinin düşmesini önlemek için toplanmayan Meslek Komitesi, SABAH’ın haberi üzerine acil olarak toplanıp karar aldı

Giriş Tarihi: 4.6.2016
Bayar’ın koltuğu gitti
SABAH Akdeniz'in 'FETÖ kaçağına komite koruması' başlıklı haberiden sonra ATSO 4'üncü Grup Meslek Komitesi olan Ürünlerinin İşlenmesi ve Gıda Üretimi Meslek Grubu, acil toplantı yaptı. Antalya merkezli FETÖ/ PDY operasyonu kapsamında aranan isimlerden Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı İzzet Bayar'ın ATSO meclis üyeliği toplantılara katılım yapmadığı gerekçesiyle düştü. Bayar'ın üyeliğinin son bulmasıyla, komitesinden yedek üye, meclis üyesi olacak. ATSO'da meclis üyelerinin, son 6 ay içinde yapılan meclis ve meslek komitesi toplantıları dahil resmi toplantıların yarısından bir fazlasına katılmaması halinde üyelikleri düşüyor. Bayar, 'Umre'ye gidiyorum' notu bırakarak ortadan kaybolmuş ve son iki meclis toplantısına da başkanlık etmemişti. Bayar'ın bağlı olduğu 4'üncü Grup Meslek Komitesi olan Tarım Ürünlerinin İşlenmesi ve Gıda Üretimi Meslek Grubu'nun aylık rutin toplantılarını yapmaması ise üyeliğin düşme sürecini uzatmıştı.

SEÇİM ÖNCESİ PROVA
Konuyu SABAH Akdeniz'in gündeme getirmesi sonrası Bayar'ın bağlı olduğu Meslek Komitesi önceki gün acil olarak toplandı. 2 aydır kaçak durumda olan Bayar'ın toplantıya katılmaması üzerine Bayar'ın üyeliği düşürüldü. Böylece meclis başkanlığı seçim takvimi de 2 ay öne alınmış oldu. ATSO'da meclis başkanlığı seçimi, yaklaşan seçimler öncesinde bir ön prova niteliğinde olacak. ATSO'da seçim dönemi Ekim-Kasım aylarında başlayacak. Ancak seçimlerin Mayıs ayına ertelenmesi de gündemde…

BAŞKAN DOĞRULADI
Bayar'ın komite üyeliği ve meclis üyeliğinin düşmesini ATSO Başkanı Davut Çetin de doğruladı. Toplantılara katılım kuralına uymayan herkesin komite üyeliğinin ve meclis üyeliğinin düşeceğini ifade eden Çetin, İzzet Bayar'ın da 6 aylık sürede toplantıların yarısından bir fazla katılma kuralına uymaması nedeniyle üyeliğinin düştüğünü söyledi. ATSO meclisinin yeni başkanını seçeceğini açıklayan Çetin, seçimin ne yapılacağı konusuyla ilgili de TOBB'un görüşü alınacaklarını ve seçimin hangi meclis toplantısında yapılacağının bu görüşme sonrası belli olacağını sözlerine ekledi.

BAYAR'I BUDAK DESTEKLEMİŞTİ
2013'TE yapılan son seçimde İzzet Bayar, o dönem ATSO seçimlerinde ipi göğüsleyen ve şu an CHP Milletvekili olan Çetin Osman Budak'ın grubunun desteğini alarak meclis başkanı olmuştu. Bayar'ın karşısında ise Budak'a karşı seçim yarışını kaybeden Ali Rıza Akıncı grubunun desteklediği Tahsin Aksoy yer almış, 127 meclis üyesinden 65 oy Bayar, 55 oy ise Aksoy almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayar’ın koltuğu gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN