Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avukat 7 yıl iz sürdü

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Avukat 7 yıl iz sürdü

Avukat Sibel , cesedi ’nın Gönen ilçesinde bulunan 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın katil zanlılarını hakim karşısına çıkarmak için tam 7 yıl boyunca mücadele etti ve başardı

İzmir Barosu Avukatı Sibel , Antalya'da 31 Ağustos 2009 tarihinde bakkala gitmek için evden ayrılan ve üç gün sonra 2 Eylül 2009'da 'nın Gönen ilçesi Kumluktaşı mevkisinde ölü olarak bulunan 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın katil zanlılarını 7 yıl sonra hakim karşısına çıkarmayı başardı. İzmir, ve Isparta üçgeninde dedektif gibi 3 yıl boyunca çalışan avukat Önder, Sezgi Kırıt için Ulusal Kriminal Büro'dan tecavüz sonucu öldürüldüğüne dair raporu olaydan 7 yıl sonra almayı başardı. Hazırlanan iddianamenin ardından Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yargılama önümüzdeki günlerde başlayacak

BAKKALA DİYE GİTTİ
Abla Sevgi Kırıt kız kardeşi Sezgi'nin 31 Ağustos akşamı bakkala gitmek için evden 5 dakikalığına çıktığını ve bir daha eve dönmediğini söyledi. 3 gün sonra Isparta'nın Gönen ilçesi Kumluktaşı mevkisinde kardeşimin ölüsü bulunduğunu ancak üzerinde kimlik olmadığı için jandarmanın cesedi Isparta Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldığını belirten acılı abla, "İlk yapılan ön otopside tecavüz edildiği belirlenmiş. Kardeşimin kimliği belirlenemediği içinde 23 Eylül 2009 tarihinde Isparta'da kimsesizler mezarlığına gömülmüş" dedi.

FOTOĞRAFTAN TEŞHİS EDİLDİ
Abla Kırıt, kardeşinin 31 Ağustos tarihinde kaybolmasının ardından 10 Ekim gecesi Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Şubesi Müdürlüğü'nden bir telefon aldıklarını ve ailecek Isparta'ya gittiklerini söyledi. Isparta'da polisin kendilerine kız kardeşinin cesedinin bulunduğu olay yeri fotoğraflarını gösterdiğini ve buradan Sezgi'yi teşhis ettiklerini belirten Kırıt, "O gün ailecek yıkıldık. Kız kardeşim tecavüz edildikten sonra öldürülüp atılmıştı. Babam, annem ve kardeşlerim ailecek yüreğimiz yandı" dedi. Abla Sevgi Kırıt, fotoğraftan teşhis ettikleri kız kardeşinin cesedinin gerçekten o olup olmadığını öğrenmek için bu kez annesi Hanife Kırıt'tan DNA örnekleri alındığını söyledi. Yapılan karşılaştırmada cesedin kız kardeşi olduğunun kesinleştiğini belirten abla Kırıt, koluna uyuşturucu enjekte edildikten sonra tecavüze uğrayan, daha sonra da öldürülerek Isparta'da dağa atılan kardeşimin ölüm nedenini öğrenmek için 7 yıl mücadele ettik. Adlı Tıp'tan gelen 4 raporda Sezgi'nin ölüm nedeni belirlenemedi. Bu süre içinde 7 savcı değişti.

ADALET ÖNÜNDE
Gelişmelerin ardından zanlılar hakkında 7 yıl sonra Antalya Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'Ölüme neden olacak şekilde cinsel istismar, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından M.M.K. ve O.K. hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis istemiyle dava açıldı. E.K. hakkında ise mağdure Sezgi Kırıt'ın ölümüne neden olacak şekilde 'çocuğun cinsel istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunun işlenmesine yardım etmek suçlaması ile 10 yıldan 27 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Davanın sanıklarından A.K'nin ise geçen zaman zarfında hayatını kaybettiği anlaşıldı.

MÜCADELEYE DEĞDİ
Henüz olayın başında olduklarını belirten Avukat Sibel Önder, "7 yıl boyunca bu olayın aydınlatılması ve sanıkları hakim karşısına çıkarmak için gece gündüz uyumadım. Polis, jandarma ve adli tıp dosyalarını onlarca kez tekrar tekrar taradım. Sezgi Kırıt'ın cesedini bulan komutanları bulup yeniden konuştum. Şimdi yargılama başlayacak. Tüm mücadeleme değdi" diye konuştu.

YILLARCA MÜCADELE ETTİ
Sezgi'nın katillerini hakim karşısına çıkartabilmek için tecavüze uğrayıp cinayete kurban gittiğini kanıtlaması gereken Avukat Sibel Önder, bunun için yıllarca mücadele etti. Görev yaptığı İzmir'den tam 40 kez olayın işlendiği Antalya ile cesedin bulunduğu Isparta Gönen arasında adeta mekik dokudu. Önder Ulusal Kriminal Büro'dan 7 yıl sonra cinayeti aydınlatacak raporu çıkarttı. Raporda Sezgi Kırıt'ın tecavüz edilerek öldürüldüğü ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avukat 7 yıl iz sürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN