Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli turist zirve yaptı

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Yerli turist zirve yaptı

Belek’te yerli turist sayısı ilk kez yabancıları geçti. Turist sayısındaki düşüş, yerli turistle yüzde 13’e geriledi. sahaları ise hareketten pay alamadı

Antalya, Rusya ve Avrupa'da turist sayısında yaşanan kayıplar karşısında yüzünü yerli turiste çevirdi. 'nın en lüks otellerinin yer aldığı Belek bölgesinde bu durum çok çarpıcı bir şekilde ortaya çıktı. Ocak- Mayıs döneminde yapan konukların milliyet oranı açıklandı. Belek'te ilk 5 aylık dönemde yerli turist sayısı, yabancı turist sayısını geride bıraktı. Ramazan Bayramı'nın da etkisiyle, haziran ayındaki tabloda yerli turistin daha da öne çıkacağı tahmin ediliyor.

TOPLAM KAYIP YÜZDE 13
Yılın ilk 5 aylık döneminde tatil için Belek'i tercih eden turistlerin yüzde 56.2'sini yerli turistler oluşturdu. Yabancı turistin oranı ise 43.8'de kaldı. Yabancı konuk sayısı geçen yıla oranla yüzde 37 düşerek 185 bin 633'e gerilerken, yerli konuk sayısı ise yüzde 25 arttı ve 238 bin 412 oldu. Konuk sayısındaki düşüş, yerli turistteki artışla kapandı. Yabancı turist sayısında 109 binlik kayıp iç pazardaki artışla 61 seviyesine düştü.

GOLF OYUN SAYISI DÜŞTÜ
Geçen yıl 486 bin 42 olan Belek'te tatil yapan konuk sayısı, bu yıl 424 bin 45 oldu. Toplamda kayıp yüzde 13 oldu. sahaları ise bu hareketten pay alamadı. Yabancı ziyaretçilerin golf oyunu sayısında geçen yıla oranla yüzde 25 düşüş yaşandı. Geçen yıl 272 bin olan yabancı turistlerin golf oyun sayısı 205 bine geriledi. Yerli turistlerin oynadığı toplam oyun sayısında ise yüzde 19 artış yaşandı. Ancak toplamda 5 bini bile bulmayan yerli turistin golf oyun sayısı genel toplamı etkileyemedi. Toplamda düşüş yüzde 24 oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli turist zirve yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN