Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalyaspor’da bilanço u

Antalyaspor’un yeni yönetimi ummadığı bir tablo ile karşılaştı. Gencer ve yönetiminin 150 milyon TL borç ve gelirsiz bir kulüp teslim ettiği öğrenildi

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Antalyaspor’da bilanço şoku
Antalyaspor'da 30 Haziran'daki kongrede Gültekin Gencer dönemi kapanırken, tarihin en genç başkanı seçilen Ali Şafak ve yönetiminin ilk günlerde verdiği umutlu mesajlar yerini sessizliğe bıraktı. Antalyaspor yeni yönetiminin kongre sonrası yaşadığı derin sessizliğin nedeni belli oldu. Kulübün beklenenin çok üzerinde borcu olduğu ve hiç gelirinin kalmadığı öğrenildi. Başkan Öztürk, göreve geldikten sonra yönetim kurulu ile toplantı yapmasına rağmen kamuoyuna bir açıklamada bulunulmaması kulüpteki kaosun ilk işareti olarak nitelendirildi.

40 DEDİLER 60 ÇIKTI
Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk ilk u ibra edilen borçla yaşamıştı. Kongre öncesinde 40 milyon lira olarak ifade edilen borç, kongre gününde 60 milyon lira olarak ibra edildi. Öztürk bu durum karşısında şaşkınlığını gizleyemedi ama bu rakamı da sineye çekti. Antalyaspor A.Ş'nin en büyük hissedarı Antalyaspor Kulübü Derneği'nin de 60 milyon liralık borcu ibra etmesi ile borcun bu seviyede olduğu sanılıyordu.

RAPOR ŞOK YARATTI
Kongre günü ödenmesi gereken yapılandırılmış vergi borcu olan 400 bin TL'yi henüz göreve gelmemiş olmasına rağmen ödeyen Ali Şafak Öztürk'ün, çok güvendiği uzmanlara 4 gün boyunca kulübün tüm hesaplarını incelettiği öğrenildi. 4 kişilik ekip günde 20 saat mesai yaparak ilk incelemeyi tamamladı. Yapılan araştırma sonucunda asıl borcun ne 40, ne de 60 milyon lira olduğu, 90 milyon liraya kadar çıktığı belirlendi. Üstelik sezon sonuna kadar yapılacak ödemenin de 150 milyon lirayı bulduğu rapor edildi.

ÖZTÜRK AİLESİ KARARSIZ
Önümüzdeki sezon sonuna kadar 150 milyon liralık ödeme yapılması gerekiyorken gelirin neredeyse tamamının harcanması Ali Şafak Öztürk ve ailesine büyük şok yaşattı. Öztürk'ün "Bizim böyle ağır bir para yükü ve finansmana girmek gibi bir niyetimiz yok. Bize söylenen rakamlar ve sistem ile şimdiki tablo çok farklı" dediği öğrenildi.

BUNUNLA BİTMEDİ
Yeni Başkan Ali Şafak Öztürk ikinci şoku Antalyaspor'un hemen hemen tüm gelirlerinin temlik edilerek kullanıldığının anlaşılması ile yaşadı. Önceki Başkan Gültekin Gencer'in görevi bırakmadan önce Antalyaspor'un önümüzdeki sezonki gelirlerini harcadığı ortaya çıktı. Gelecek sezonki gelirlerden toplam yapılan harcamanın 70 milyon lirayı yaklaştığı öğrenildi. İşte kalemler: 4 18.5 milyon TL tutarında Süper Lig ayakbastı parasının yanı sıra 11 muhtemel galibiyet parası da temlik gösterilerek harcandı. 4 İddaa ve Spor Toto gelirleri temlik altında. Sezon sonuna kadar buradan gelecek tüm para temlik edilerek harcandı. 4 Taraftarın aldığı ve alacağı kombine bilet gelirleri de temlik gösterilerek harcandı. 4 Forma reklamları da harcanan kalemlerden biri oldu. Stat içi, tesis civarı, şehirdeki elektrik direkleri reklamları gibi bir çok reklam geliri de harcanan kalemler arasında yer aldı.

GÖZLER DERNEK'TE
Diğer yandan Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı Nafiz Tanır da zan altına girdi. Borcu 60 milyon lira kabul ederek ibra eden Nafiz Tanır ve yönetimi, gerçek rakamları gizlemekle suçlanıyor. Önceki Başkan Gültekin Gencer'in önümüzdeki sezonun gelirlerini kullanılmasına göz yummakla da suçlanan Tanır'ın, camiayı ve camianın önde gelen isimlerini mali tablodaki gerçekleri gizleyerek aldattığı ve bu nedenle büyük tepki çektiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyaspor’da bilanço şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN