Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik kentler bağlanıyor

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Antik kentler bağlanıyor

Pisidia antik bölgesinde yer alan antik kentler, yeni bir proje ile birbirine bağlanıyor ve 250 kilometrelik bir gezi deneyimi oluşturuluyor

Kuzey ve batısında Frigya, güneybatısında Likya, güneyinde Pamfilya, doğusunda Likaonya'yla çevrili Pisidia antik bölgesinde, ormanlar arasında gizlenmiş antik kentler, İngiliz Arkeoloji Enstitüsü'nün (AİAE) projesiyle birbirine bağlanıyor. İlk ayağı 250 kilometrelik rota, ziyaretçilerine masalsı bir gezi deneyimi sunuyor. 1947 yılında Ankara'da kurulan İngiliz Arkeoloji Enstitüsü'nün 'Kültürel Miras Yönetimi Projesi', 2013 yılında başladı. Bu kapsamda projenin uygulama alanlarından biri olarak günümüzde Isparta, ve Kuzey Antalya'nın sınırları içinde yer alan antik Pisidya bölgesi seçildi. 'Antik Pisidia Bölgesi Arkeolojik ve Eko-Turizmin Geliştirilmesi Projesi'nin amacı, alandaki arkeolojik mirasın bölge halkına sosyo-ekonomik faydalar sağlamak amacıyla kullanılması için bir yol haritası belirlemek olarak saptandı.

ADIM ADIM İLERLİYOR
Burdur, Eğirdir ve Beyşehir göllerinden Körfezi'ne uzanan bu alan arkeolojik açıdan oldukça zengin olmasına rağmen yeterince tanınmıyor. Proje Koordinatörü Dr. Işılay Gürsu, "İlk ayağı 250 kilometrelik uzunluğa ulaşan rotanın büyük kısmı antik yollardan, halen kullanılan küçük patikalardan ya da orman yollarından geçiyor. Önümüzdeki aşama, gerekli birimlerden izinlerin alınmasının ardından, rota boyunca önemli noktalarda yürüyüşçülere yol gösterecek tabelaların yerleştirilmesi. Hem arkeolojik hem de doğal güzelliklerin yerlerini belirten GPS noktaları alınmış olup, internet sitesi ve mobil uygulamalar aracılığıyla ziyaretçilerle paylaşılacak. Ayrıca basılı haritalar ve bir rehber kitap da hazırlanmaktadır" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik kentler bağlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN