Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstemezükçüler kimi kolluyor?

Giriş Tarihi: 12.7.2016
İstemezükçüler kimi kolluyor?

Büyükşehir’in Alanya’da 33 araziyi satmak istemesi istemezükçüleri harekete geçirdi. Oysa arazilerin en değerlileri halen işgal altında

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Alanya'da 33 araziyi satışa çıkartacak olması bir bardak suda fırtına koparttı. Arazilerin satış gelirinin Ağrı Patnos ile Dedeli'ye gideceğini öne süren istemezükçüler buna karşı çıktı. Ancak satılacak araziler incelendiğinde ortaya farklı soru işaretleri çıktı. Birçoğu merkeze uzaklıkları nedeniyle kullanılamaz durumda olan arazilerden merkezde yer alan ve en değerli konumdakilerin üzerinde işgaller bulunduğu anlaşıldı. İşgal altında bulunan bu arazilerin satışına karşı çıkılması akıllara, "Bunun arkasında işgallerin sürmesini sağlamak mı var" sorusunu getirdi. Satışı yapılacak araziler arasında merkeze yakınlıkları nedeniyle daha değerli olduğu göze çarpan 2 arazi turistik tesislerin işgali altında. Bu arazilerden biri Marmaid Club tarafından kortu olarak kullanılırken, diğerinin ise üzerinde otopark inşa edilmiş durumda. Satışı yapılacak 7 arazide ise üçüncü kişiler tarafından narenciye ve muz dikilerek faaliyeti yapıldığı tespit edildi. Büyükşehir Yasası öncesi köy tüzel kişiliklerine ait olan 33 arazinin merkeze uzak olanlarının ise muhafazası, satışından daha masraflı durumda. Büyük çoğunluğu yaylalarda bulunan merkeze uzak arazilerin bedeli 500 ile bin lira arasında değişiyor. Resmi kurumların kendi uhdelerinde olan taşınmazları yılda bir kere denetleme zorunluluğu bile bir yıllık arazilerin maliyetini aşıyor.

MAHALLELİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ
Arsalar için 2 personelle yapılan bu incelemelerde neredeyse arsa bedeli kadar para harcanıyor. Ulaşım masrafının yanısıra görevli memurların harcırahları arsanın değerine yaklaşıyor. Mahalle halkının kullanımında olmayan bu arazilerin vatandaşlar ile yapılan görüşmeler sonrasında satışa çıkarıldığı açıklandı. Büyükşehir Belediyesi'nin Alanya'da toplam 439 taşınmazının bulunduğu öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstemezükçüler kimi kolluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN