Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm sektörü darbe almadı

Darbe girişiminin önlenmesinde aldığı etkin rol ile tüm dünyaya güven veren Türk halkı, turizmi de kurtardı. 15-18 Temmuz’da ’ya 130 bin turist geldi

Giriş Tarihi: 20.7.2016
Turizm sektörü darbe almadı
Turizmde korkulan tablo yaşanmadı. Darbe kalkışması nedeniyle oluşan güvensizlik ortamı nedeniyle turizmde iptaller yaşanacağına ilişkin öngörü tutmadı. Tatilini yarıda keserek Antalya'dan ayrılan olmadığı gibi, turistler tatil planlarını da değiştirmedi. Tur operatörlerinin 'da tatil rezervasyonu yaptıran müşterilerine sunduğu ücretsiz rezervasyon iptali yada destinasyon değişikliği imkanından yararlanmayı seçen turist sayısı son derece sınırlı kaldı.

100 BİN TURİST, 1100 UÇAK
İstanbul ve Ankara'da havalimanlarının kapatıldığı 15-18 Temmuz tarihlerinde Antalya'ya gelen yabancı turist sayısı 130 bine yaklaştı. 15 Temmuz günü 36 bin, 16 Temmuz'da 32 bin, 17 Temmuz'da 31 bin, 18 Temmuz'da da 31 bin 970 turist dış hatlar terminali üzerinden Antalya'ya giriş yaptı. Dış hatlar terminaline iniş-kalkış yapan uçak sayısı 15 Temmuz'da 323, 16 Temmuz'da 383, 17 Temmuz'da 412, 18 Temmuz'da 343 olmak üzere gelen-giden toplam uçak sayısı bin 500'e yaklaştı.

TÜRKİYE'YE GÜVEN
Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, ilk gün yurtdışında oluşan telaş halinin daha sonra son bulduğunu belirterek, "Tur iptalleri son derece sınırlı kaldı. Turistler, gönül rahatlığıyla tatillerine devam etti. Bunda yabancı turistlerin, 'yi, Antalya'yı iyi tanıması da etkili oldu. Tekrar müşterimiz çok fazla. Bu nedenle bizi biliyor ve güveniyorlar" ifadelerinde bulundu. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, darbe girişimi sırasında otellerde panik havasını önlemek için neler yaptıklarını anlattı. Kızıldağ, kalkışmanın ilk saatlerinde tüm otel yöneticilerine mesaj gönderildiğini belirterek, "Turistler yaşanan gelişmeleri internetten takip etti. Otel yöneticileri de bu süreçte turistlere bire bir süreci anlattı. Otel müdürleri, turistlere 'biz de yanınızdayız' mesajı verdi. Panik yapmaya gerek olmadığı, korkulacak bir şey olmadığı, güvenliklerinin güvence altında olduğu anlatıldı" dedi.

TANITIM YAPMALIYIZ
Turistlerin Türkiye ve Antalya'ya güven duyduğunun altını çizen Kızıldağ, "Tatillerini yarıda kesmeyi düşünen turist olmadı. Tatillerine devam ettiler" dedi. Gelecek rezervasyonlarda ise sınırlı da olsa iptallerin yaşandığını belirten Kızıldağ, "Şimdi tüm dünyaya, 'talihsiz bir süreç yaşanmıştır ama Türk halkının demokrasiye sahip çıkmasıyla yeni bir Türkiye doğmuştur, Bu sürecin bir kazanımıdır' mesajı vermeliyiz. Avrupa'da hızlı bir geri dönüş zor. Ancak Rusya'da yapacağımız tanıtımla hızlı bir geri dönüş sağlayabiliriz" diye konuştu.

TAHLİYE YALANI
Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Alexsander Tolstopyatenko da yaptığı açıklamada bu tabloyu doğruladı. Daha önce Rusya'dan boş uçakların gidip Antalya ve İstanbul'daki Rus yolcuların alınıp getirileceği iddia edilmişti. Ancak, Başkonsolosun açıklamaları bu durumu yalanlar nitelikte. Tolstopyatekno, Rus resmi haber ajansı Ria Novosti'ye yapılan açıklamada, Antalya'da durumun sakin olduğunu ve Rus turistlerin tahliye edilmesi için bir neden görmediklerini söyledi. Tolstopyatekno, tek sorunun bazı hava yolları seferlerinin iptali olduğunu söyledi.

TUR İPTALİ YOK
Rusya Turizm Sektörü Birliği Basın Sözcüsü Irina Tyurina da Rus televizyon kanallarında yer alan açıklamasında Türkiye'deki son olaylara rağmen Rus turistlerin tatillerini yarıda kesip Rusya'ya dönmek istemediğini ve Rus turistlerin satın aldıkları turlarından vazgeçmediğini, tur iptallerinin olmadığını açıkladı. Tyurina, uçuşların SalıÇarşamba günü yeniden başlayacağını öngördüklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm sektörü darbe almadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN