Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristlerden arınma süreci

Teröristlerden arınma süreci

Darbe kalkışmasının ardından 793 kamu görevlisi açığa alındı. Önümüzdeki günlerde yeni gözaltıların sırada olduğu hatırlatıldı

Antalya'da darbe kalkışmasının ardında başlayan temizlik faaliyetleri kapsamında 793 kamu görevlisinin açığa alındığı öğrenildi. Kamuda görevli 667 kişi açığa alındı. Bu kişiler hakkında soruşturma başlatılırken 48'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Valisi Münir Karaloğlu 19 Temmuz'da Antalya'daki tüm bölge ve il müdürlerini toplayıp, arınma süreci ile ilgili talimatlar verdiklerini dile getirdi. Önümüzdeki günlerde yeni gözaltılar olacağını belirten Karaloğlu sürecin henüz bitmediğini söyledi.

SENDİKA YÖNETİCİLERİ
Eğitim camiasında ilk etapta FETÖ terör örgütüne yakınlığı ile bilinen Aktif Eğitimciler Sendikası'nın yöneticileri açığa alınırken, daha sonra kayyum atanmış FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılı özel okullardaki öğretmenlerle birlikte halka genişledi. Antalya'da ayrıca İl Müftülüğü'nden 3, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile alanında da 1 kişinin açığa alındığı açıklandı. Çalışmaların sonucunu 25 Temmuz saat 17.00'de toplayacaklarını bildiren Karaloğlu, "O çalışmalardan sonra da Antalya'da görevden uzaklaştırmalar ve gözaltılar devam edecek. Tam bir arınma oluncaya kadar bu süreci devam ettireceğiz. Şu ana kadar Antalya'da bir vali yardımcısı, iki kaymakamı açığa aldık. Bunun iki tanesi gözaltında, bir tanesi firari. O zaten kadrosu bizdeydi ama Kayseri'de görevliydi. Onu da arkadaşlar en kısa zamanda gözaltı yapıp, adliye teşkilatına teslim edeceklerdir" dedi.

44 HAKİM, SAVCI TUTUKLANDI
Vali Karaloğlu, bunun yanında Antalya'da 44 hakim ve savcının tutuklandığını söyledi. Denetimli serbestlikle bırakılan hakim ve savcılar olduğunu dile getiren Karaloğlu, "Hala firari olan 14 hakim, savcı var. Onların da yakalanması için hem polis hem jandarma yoğun bir çaba içerisinde. İnşallah onları da en kısa zamanda yakalayıp yine adalete teslim edeceğiz." diye konuştu.

DİĞER KURUMLAR
İl Müftülüğü'nde 3 görevden alma olduğunu belirten Karaloğlu, "İçlerinde ilçe müftüsü ve vaizler var. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Maliye, Defterdarlık ayağı ve Gelirler İdaresi Başkanlığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı var. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında bu arınma süreci devam edecek" dedi.

ISPARTA'DA SON DURUM
'da da gözaltı ve görevden uzaklaştırmalar sürüyor. Bu kapsamda Isparta'da 18 askeri personel gözaltına alındı. 4'ü tutuklandı. 1'i adli kontrol 2'si savcılıkla serbest bırakıldı. Emniyet Müdürlüğü'nde 6 personelden 5'i tutuklandı 1'i serbest kaldı. Yargıda mahkemeye çıkarılan 13 şüpheliden 8 hakim ve 5 savcı tutuklandı. İki vali yardımcısı görevden uzaklaştırıldı. Vali Yardımcısı T.Ö. gözaltına alındı. Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlükleri ile diğer kamu kurumlarında 401 kişi görevden uzaklaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristlerden arınma süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN