Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haşhaşi yuvaları tarihe gömüldü

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Haşhaşi yuvaları tarihe gömüldü

Kanun Hükmünde Kararname ile Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkili olan dernek, sendika, vakıf, yurt ve lar kapatıldı. Devlet ‘Haşhaşi’ yuvalarını darmadığın etti

Olağanüstü Hal ilan edilmesinin ardından ilk kanun hükmünde kararname ile Fethullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) ilişkili olan dernek, sendika, vakıf, yurt ve kapatıldı. Liste, haşhaşi yuvalarının derinliğini de gözler önüne serdi. Batı Akdeniz bölgesinde terör örgütüne destek veren 55 okul, 33 dernek ve 6 vakıf kapatıldı.

SIRA YURTLARDA
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, okulların kapatılması nedeniyle öğrencilerin kesinlikle mağdur edilmeyeceğini, kurumların gereken önlemleri alacağını söyledi. Vali Karaloğlu, FETÖ'yle ilişkisi olan öğrenci yurtlarıyla ilgili de kapatma kararının alınacağını söyledi. OHAL ile valiliklere bu konuda yetki verildiğini hatırlatan Karaloğlu, bu konuda yeni düzenlemelerin yolda olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu, listede yer alanlardan Finike'de bir derneğin isim benzerliği nedeniyle, Alanya, Konyaaltı ve Muratpaşa'da da üç okulun sehven listeye girdiğini, kapatılma kararlarının kaldırılması için girişimde bulunduklarını açıkladı.

KANSER HÜCRESİ GİBİ
Kapatılan okullardan 37'si 'da yer alıyor. Kapatılan okulların tablosuna bakıldığında Antalya'nın 19 ilçesinin 11'inde kanser hücreleri gibi yayıldığı görülüyor. En yoğun yapılanma Muratpaşa ve Alanya ilçelerinde. Her iki ilçede de 7 okul, FETÖ'yle bağlantılı oldukları gerekçesiyle kapatıldı.

DERNEK VE VAKIFLAR
Bu iki ilçeyi 5 okulla Manavgat ve 3'er okulla Konyaaltı ve Kumluca takip etti. Kapatılan okulların birçoğuna daha önce yine FETÖ'yle ilişkili oldukları gerekçesiyle kayyum atanmıştı. Ayrıca, Gazipaşa, Kemer, Finike, Serik, Döşemealtı ve Kepez ilçelerinde de 2'şer okul kapatıldı.

DÖNERCİDEN, İTFAİYECİYE
Antalya'da ayrıca 24 dernek ve 4 vakıf da kapatıldı. Kapatılan dernekler arasında işadamları dernekleri öne çıktı. Ancak, dönerci esnafı, itfaiyeciler, çevreciler, mühendis ve mimarlar, mali müşavirler ve hukukçuların da aralarında bulunduğu çok farklı kollarda derneklerin de FETÖ çatısı altında örgütlendiği görüldü.

ISPARTA VE BURDUR AYNI
ve Burdur illerinde yaşanan tablo da düşündürücü. Her iki ilde de 'Darbe girişimi soruşturması' kapsamında kapatılan kurum listesiyle ilgili tablo bire bir aynı. Isparta ve Burdur'da FETÖ'yle ilişkili oldukları gerekçesiyle 9'ar okul, 5'er dernek ve 1'er vakfa mühür vuruldu. Fethiye'de ise 2 okul ve 1 dernek kapatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haşhaşi yuvaları tarihe gömüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN