Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Meydanı terk etmeyin’

Giriş Tarihi: 24.7.2016
‘Meydanı terk etmeyin’

Bakan Çavuşoğlu’nun telefonu ile Antalya halkına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meydanı bırakmayın’ dedi

Cumhurbaşkanı 'ın çağrısı üzerine meydanlara inen Antalyalıların 'Demokrasi nöbeti', darbe kalkışmasının hafta dönümünde de sürdü. Cumhuriyet Meydanı'na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun telefonu ile bağlanarak Antalyalılara seslenen Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan, "Meydanı bırakmayın" emrini tekrarladı.

MEŞALELİ KARŞILAMA
Darbe kalkışması sonrası yürütülen demokrasi savaşını dünyaya anlatan ve yoğun bir diplomasi trafiği sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yoğun temposuna karşın kente gelerek meydanı dolduran Antalyalılarla birlikte oldu. Çavuşoğlu'na Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer eşlik etti. Gecenin sürprizi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon bağlantısı oldu. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla arayan Erdoğan'ın konuşması, meydanı dolduran Antalyalılara dinletildi. Başkan Menderes Türel de sesin duyulması için Çavuşoğlu ile birlikte ikinci bir mikrofon tutarak yardımcı oldu. 'de vatandaşların her gece sokaklarda demokrasi nöbeti tuttuğunu vurgulayan Erdoğan, "Tek millet olmanın bu meydanlarda adeta ihbarcısı oldunuz. Bir olacağız, diri olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, hep beraber olacağız" dedi ve ikinci bir emre kadar meydanların boşaltılmamasını istedi.

DEMOKRASİ GÜÇLENECEK
Olağanüstü hal ilan edilmesinin demokrasiye sahip çıkma adımı olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "OHAL kanunuyla attığımız yeni adım, demokrasimize sahip çıkma adımıdır. Bakın dikkat edin, eskiden olağanüstü hal ilan edildiği zaman vatandaş marketleri boşaltır ve evlerinde stok yapardı. Evlerine kaçardı. Ama şimdi tam aksi, vatandaşımız evlerinde değil, meydanlarda. Bu çok anlamlıdır. Çıkaracağımız Kanun Hükmünde Kararnamelerle birlikte bu süreci çok daha güçlü bir şekilde ilerletecek ve demokrasimizi çok daha güçlü bir hale getireceğiz." Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe kalkışmasının son bilançosunu da açıkladı. 246 kişinin şehit olduğunu, 2 bin 185 kişinin de yaralandığını belirten Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. FETÖ'nün devleti ele geçirmeye çalışırken 'duvara tosladığını' ifade eden Erdoğan, "Öyle bir tosladılar ki karşılarında bu aziz milletimizi buldular. 10 bin 415 kişi gözaltında. 4 bin 60 kişi tutuklu. Bunların 103'ü general, 80'i rütbeli polis, emniyet müdürü" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DERS VERDİ
Hain darbe girişiminin başlamasının ardından dünyanın her yerinden kendisine telefonlar gelmeye başladığını anlatan Çavuşoğlu, gerçek anlamda destek verenlerin yanı sıra, daha ne olduğu belli olmadan "Desteğimiz tam ama" diye ders vermeye çalışanların olduğunu, ama Türkiye'nin ders vermek isteyenler de bir ders verdiğini söyledi. Çavuşoğlu şöyle konuştu: "Dünyanın her yerinden, siyasetçiler, işadamları, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, normal halk 'Ne mutlu sana, arkanızda böyle bir milletiniz var. Büyük Türk milleti var. Ne şanslısın' diyor. Söyledikleri ikinci şey şu, 'Ne mutlu Türkiye'ye, Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir lideri var.' Aynı şekilde şunu söylediler, 'Biz Recep Tayyip Erdoğan'ın neden bu kadar dik durduğunu, neden bu kadar tüm zorluklar karşısında güçlü durduğunu merak ediyorduk. 15 Temmuz'da bunu gördük. Çünkü onun arkasında dimdik duran milleti var.' dediler."

KEFENİMİZLE YOLA ÇIKTIK
Antalyalılara seslenen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise darbe kalkışması olduğu gün Samsun'da olduğunu belirterek, "Bu hainler milletimizi hedef aldı, liderimizi hedef aldı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Başbakanımızı hedef aldı. O gece biz Samsun'daydık. Oturduğum konuta da helikopterle inmek istediler. Ama kahraman polislerimiz, güvenlik görevlilerimiz helikopterin inmesine izin vermediler. Verseler ne olurdu? Biz bu yola bu kutlu yolculuğun lideri Recep Tayyip Erdoğan'la beraber, en başından kefenimizle çıktık" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Meydanı terk etmeyin’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN