Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onbinler meydanda suç oranı ise sıfır

Demokrasi nöbetleri ’daki esnafın satışlarını artırdı. Günlerdir yüzbinlerce kişinin akın ettiği Cumhuriyet Meydanı’ndaki suç oranın düşüklüğü ise dikkat çekici boyutta

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Onbinler meydanda suç oranı ise sıfır
FETÖ'cü hainlerin başarısız darbe girişiminin ardından vatandaşlar 81 ilde olduğu gibi Antalya'da da demokrasi nöbetini hiç bırakmadı. 18 gündür Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran onbinlerce insan, çevredeki esnafın da yüzünü güldürdü. Antalya Cumhuriyet Meydanı ve Kalekapısı civarındaki esnaf ise her ne kadar belli miktarda ekonomik hareketlilik olsa da aslolanın vatanın bağımsızlığı olduğunu vurguladı.

GÜNDÜZ İŞ GECE NÖBET
Gündüzleri kepenk açıp dükkanını bekleyen esnaf bir yandan da vakti gelince demokrasi nöbetine katılıyor. Meydanda nöbet tutan vatandaşların birçok ihtiyacının çeşitli kurumlar tarafından karşılandığını belirten bölge esnafı yine de demokrasi nöbetleri nedeniyle oluşan kalabalığın işlerine olumlu yansıdığını söyledi.

KALEDER'DEN BİRLİK MESAJI
Kalekapısı Esnafları Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit Antalya'da nöbetin havasında geçtiğini, esnafın işlerini açtığını söyledi. İşlerin açılmasından çok halkın demokrasiye sahip çıkışına sevindiklerini vurgulayan Kilit, birlik ve beraberlik mesajları vererek, halkın tek vücut olduğunu ve bu birliktelik sürdüğü sürece Türkiye'de sözde baharların yaşatılamayacağını sözlerine ekledi. Meydanda günlerdir binlerce insan bulunmasına rağmen hem polisin hem de vatandaşların duyarlılığı sayesinde suç oranının çok düştüğünü belirten Kilit, "Polisimiz çok iyi çalıştı. Demokrasi nöbetleri boyunca bu bölgede suç neredeyse sıfırlandı. Bu çok olumlu" dedi. Antalya'nın turizme endeksli olduğunu hatırlatan Kilit, "Antalya özel bir yer. Burası gibi özel bölgelerde Gezi olayları, darbe girişimi gibi huzuru bozan ve esnafa kepenk kapattıran olaylar yaşanmamalı" dedi.

ÇEVRE ESNAFI NE DEDİ?

ESRA ÇELİK (22 MARKET İŞLETMECİSİ)

İşler yaklaşık iki haftadır açıldı. Meydanda halkın genel ihtiyaçları karşılandığı için çok fazla alışveriş yapan olmuyor. Buna rağmen uzun süredir durgun olan işlerimiz bu ara açıldı.

CÜNEYT KANŞİRAY (26 GARSON)
Son üç gündür neredeyse yok satıyoruz. Hatta bugün normalinden fazla döner aldık. 15 Temmuz'dan sonraki iki hafta boyunca gayet yoğun şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

MEHMET AKYILDIZ (42 ESNAF)
Esnaf olarak bir sıkıntımız yok. Halkımız demokrasiye sahip çıkıyor. İşlerimiz olumlu yönde etkilenmemiş olsa bile önemli olan vatandır. Gündüz meydan boş olsa bile bizler buradayız.

İBRAHİM YAVUZ (57 TAKSİ ŞOFÖRÜ)
Bu topraklara sahip çıkan binlerce insanı gördük bu güzel ve olması gereken bir görüntü. Gece yorulan vatandaşlarımızın taksiyi tercih etmesi işlerimizi açıyor.

ŞÜKRÜ KAYA (31 DÖNERCİ)
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanılması son derece iyi oldu. İşlerimizde büyük artış oldu ama keşke ülkemiz darbe girişimini hiç yaşamamış olsaydı.

NURETTİN KAPLAN (42 SEYYAR SATICI)
Ben üç gündür buradayım. İşlerimiz gayet iyi gidiyor. Allah ülkemizdeki birliğimizi ve beraberliğimizi sonsuza kadar bozmasın.

EMRAH ŞİŞMAN (25 DONDURMACI)
Demokrasi nöbeti başladığından beri işlerimiz yoğunlaştı. Dükkanımız tam meydanda olduğu için müşteri sayısında oldukça artış var.

SAFİYE ALAN (49 ESNAF)
Giriş çıkışlar kapatıldığı için yoğunluktan pek faydalanamıyoruz. Yinede her şeye rağmen halkımızın meydanlarda olmasını faydalı buluyorum.

Bilge ATEŞ – Okan ULU / ANTALYA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onbinler meydanda suç oranı ise sıfır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN