Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi teslim almaya güçleri yetmezdi

Giriş Tarihi: 3.8.2016
Bizi teslim almaya güçleri yetmezdi

15 Temmuz si yaşadıklarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, evinin askerlerce sarıldığını anlatarak ‘Bizi almaya güçleri yetmezdi’ ifadelerini kullandı

Antalya'da darbe girimi si yaşananlar ile 18 gündür tutulan demokrasi nöbetlerinin değerlendirmesi AK Parti İl Başkanlığı'nın düzenlediği basın toplantısında yapıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Gökçen Özdoğan Enç, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin katıldı. Darbe girişimi gecesi Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyondaki ilk açıklamasıyla olayın vahametini daha iyi kavradığını anlatan Türel, öncelikle eşi ve iki çocuğunu güvenli bir yere taşıdığını anlattı. Türel, "Kimi komşularımız, bizim evimizin askeri güçler tarafından sarıldığını görmüşler, ben görmedim tabii. Kimileri evimizin etrafında önemli bir güvenlik tedbiri alındığını ifade ediyor. Bu gibi durumlarda Allah'a sığınmaktan başka hiçbir şey yapamayız. Benim evime gelip, almaya cesaret edebilirlerdi ama almayı beceremezlerdi. Ben onları sevindirmezdim, gereğini yapardım" dedi.

GÖZLERİ DOLDU, SESİ TİTREDİ
Gecenin bir bölümünü Vali Konağı'nda, vali, güvenlik güçleri, emniyet müdürü ve başsavcılık yetkileriyle geçirdiğini anlatan Türel, "Hem 17-25 Aralık hem Gezi olaylarında ben Sayın Cumhurbaşkanımızın en yakınındaki üç beş kişiden birisiydim. Gün ışırken Cumhurbaşkanımızın yanına intikal etmek için bir yolculuğa çıktık" diye konuştu. Yeşilköy Havalimanı'na yarım saatlik yolu 3.5 saatte alabildiklerini açıklayan Türel, o anları anlatırken gözleri doldu, sesi titredi. Türel, "Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına gittik. Oradaki durum iyi değildi, çok az insan vardı" dedi.

BİZ ÖLMEYE HAZIRIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte sivil bir araçla dönüşe geçtiklerini belirten Türel, şöyle konuştu: "Aracın içi, film kaplı olduğu için gözükmüyor polise kendimizi göstermemiz gerekiyor ki aralardan geçebilelim. Bir tanesinde, aradan bir vatandaş bizi gördü hatta gömleği kanlıydı. Muhtemelen yaralı taşımıştı. Kafayı camdan içeriye sokmaya çalışarak, 'Biz ölmeye hazırız, siz yaralanmayın yeter' dedi. Tabii bu her şeyi ifade ediyor. Gidiyorken o tankların üstünde elinde Türk bayrağıyla bekleyen insanları gördüm ve bu iş bitmiş dedim"

İŞGAL PROVASIYDI
Menderes Türel, darbe girişiminin işgal provası olduğunun, Türkiye'yi dünya üzerindeki egemen güçlere teslim etmek amacıyla yapıldığının altını çizdi. Türel, "Ancak Türk milletinin yüce bir millet olduğunu unuttular. Türk milletinin destanlar yazabileceğini hiç düşünmediler. Yeni Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan'ın başkomutan olduğunu hesaplayamadılar. Cumhurbaşkanımız, Türk milletini arkasına alarak bu güçlerin oyununu bozdu. Türk milletinin kalkınmasını istemeyen birçok güç var. Bu güçlerin ameliyat yapma hesapları olmuştur. Türkiye bu badireyi atlatmıştır" şeklinde konuştu.

DESTAN YAZILDI
AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer de FETÖ'ye karşı yeni bir mücadele dönemi başladığını söyledi. Bu örgüt tamamen temizlenene kadar mücadele etmeye devam edeceklerinin altını çizen Sümer, kurunun yanında yaşın yanmayacağını söyledi. Sümer, FETÖ'nün darbe girişiminin bir gecede Mısır'ı, Suriye'yi, Filistin'i yaşattığını belirterek, 15 Temmuz'da yeniden bir destan yazıldığını söyledi. O gece yaşanan bir talihsizliği de anlatan Sümer, "Vatandaşımızla meydana kadar yürüdük ama maalesef Güllük Caddesi'nden geçerken bu darbe seviciler, o postal yalayıcılar üzerimize bira şişeleri attılar. Yani o kadar kalabalığın üzerine bira şişesi attılar, belki elinde silah olsa silah sıkacaktı. O kadar gözü dönmüş insanlar vardı" dedi.

O GECE ÇOK GURURLANDIM
Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ise 15 Temmuz gecesi belediye başkanlarının kışlaların önüne iş makinelerini göndererek önemli bir iş yaptığını söyledi. Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda her partiden insan gördüklerini ifade eden Enç, "O gece Cumhuriyet Meydanı'nda çok gururlandım. Ülkemizde çok umut verici gelişmeler yaşanıyor. İnşallah bu hava bozulmaz" dedi. Milletvekili Mustafa Köse de darbe girişiminin milletin iradesine yapılmaya çalışıldığını kaydetti. Meclisin tarihinde hiç bombalanmadığını dile getiren Köse, FETÖ'nün milletin iradesi olan meclisi bile bombalayacak kadar gözünün döndüğünü aktardı. Köse, "Millet darbe yapmaya çalışanlara karşı darbe yaptı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi teslim almaya güçleri yetmezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN