Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haşhaşiler gitti şehitler geldi

Giriş Tarihi: 5.8.2016
Haşhaşiler gitti şehitler geldi

’da FETÖ’ye hizmet ettiği tespit edilince kapatılan okullar eğitim öğretime devam edecek. Bu okullara 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların isimleri verilecek

Olağanüstü Hal Kararnamesi'nin (OHAL) Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla Antalya'da kapatılan 34 okulun akıbetleri belli oldu. Binası kiralanmış olan 5 okul terk edilirken, diğer okullar ise yeni isimleriyle eğitim ve öğretime devam edecek. Yaşanan isim değişiklikleri ise dikkat çekici. 'nın demokrasi şehitlerinin isimleri daha önce adeta haşhaşi yuvası olan okullara verildi. Ayrıca Antalya'da iki okulun ismi de 15 Temmuz Şehitleri olarak değiştirildi.

DİRENİŞİN BAYRAK İSMİ
Darbe girişiminin seyrini değiştiren bir kahramanlığa imza atan Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi Kumluca'da bir okula verildi. Halisdemir, 'daki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı basarak ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi alnından vurarak tarihe geçmişti. 24 derslikli ve 816 kontenjana sahip Özel Kumluca Toros İlkokulu ve Ortaokulu'nun ismi Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Okulu olarak değiştirildi.

KAHRAMAN POLİS
15 Temmuz darbe girişimi esnasında Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün vurulması sonucu şehit olan Memuru Muhammet Oğuz Kılınç'ın ismi Muratpaşa ve Gazipaşa'da iki imam hatip lisesine verildi. Muratpaşa'da 32 derslikli ve bin 88 öğrenci kapasiteli Özel Toros İlkokulu ve Ortaokulu'nun ismi Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak değiştirildi. Muhammet Oğuz Kılınç'ın ismi aynı zamanda Gazipaşa'da kapatılan Özel Ufuk Bilge İlkokulu ve Ortaokulu'na da verildi. 16 derslikli ve 544 mevcutlu okulun adı Şehit Polis Muhammet Oğuz Kılınç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Ankara Genelkurmay Başkanlığı önünde demokrasi nöbeti sırasında şehit olan Korkutelili Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Yasin Naci Ağaroğlu'nun ismi de bir okulda yaşayacak. Döşemealtı'da yer alan Özel Toros Anadolu ve Fen Lisesi'nin yeni ismi Yasin Naci Ağaroğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu olacak. 33 derslikli ve 990 kontenjana sahip okulun ayrıca 160 kız, 160 erkek olmak üzere 320 kişilik pansiyon kapasitesi bulunuyor.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ
Ayrıca Alanya'daki Özel Ufuk Anadolu Lisesi ile Özel Ufuk Lisesi'nin ismi de 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi olarak değişti. Öte yandan Kepez'de yer alan ve kapatılan Özel Toros Feriha Öpçin İlkokulu ve Ortaokulu'na da Hacı Ekrem Şerife Yazaroğlu İmam Hatip Lisesi'nin taşınmasına karar verildi. Eğitime destek amacıyla 1 milyon TL para bağışında bulunan hayırsever baba oğul Ekrem ve Ahmet Yazaroğlu ile 2013 yılında protokol imzalanmıştı. Ayrıca, el konulan okullar anaokulundan bilim sanat merkezine, güzel sanatlar lisesinden Anadolu lisesine kadar birçok farklı amaçla kullanılacak. Kapatılan okulların birçoğunun ise imam hatip lisesi olarak kullanılmasına karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haşhaşiler gitti şehitler geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN