Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da morali

Uçak krizi sonrası gelen yasaklarla büyük darbe yiyen - ekonomik hattında beklenen müjde tarihi zirveden çıkmadı. Ancak iki tarafın yaptığı açıklamalar gelecek için umut verici oldu

Giriş Tarihi: 11.8.2016
Antalya’da Rusya morali
Antalya'nın turizm ve ihracatta en büyük partneri konumunda olan ile 'uçak krizi' öncesi sürece dönülmesi yolunda en önemli adım St. Petersburg'da atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaşanan uçak krizinin ardından ilk kez bir araya geldiği zirvede turizm sektörünü heyecanla beklediği 'charter uçuşlar başlayacak' müjdesi çıkmadı.

ZAMAN MESELESİ VURGUSU
Ancak konuyla ilgili Putin'in yaptığı açıklama sektöre umut verdi. Putin, 'charter' seferlerin yeniden başlaması için 'zaman meselesi' ve 'teknik bir konu' ifadeleri kullandı. Putin, "Türkiye'ye tur satış yasağı kaldırıldı. Turizmde kriz öncesi seviyeye ulaşmak için zaman gerekecek. Rus turistlerin güvenliğe dair garantiyi Türk tarafından aldık. Charter seferlerin yakın zamanda yeniden başlatılacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞLIĞIN 2'Sİ ANTALYA İÇİN
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de katıldığı tarihi zirve sonrasında kayıp dönemin telafi edilmesi için 12 başlıklı 'hareket planı' hazırlandı. 12 başlıktan 2'si özellikle 'yı yakından ilgilendiriyor. Yeni döneme ilişkin çıkarılan yol haritasında yer alan bu iki madde, "Yasaklanan charter seferlerinin yeniden başlatılması" ve "Tarım başta olmak üzere ikili ticarette kısıtlamaların tamamen kaldırılması" olarak sıralanıyor. Ayrıca yine 12 başlık arasında yer alan "Rus-Türk ortak yatırım konseyi kurulması" da Antalya için yeni fırsatlara işaret ediyor. "İki ülke arasında vizesiz uygulamaya dönülmesi" başlığı ise özellikle Rusya ile temaslarda bulunan işadamlarını ilgilendiriyor. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yumuşamasının, hatta eski günlerin de üzerinde bir düzeye çıkmasının olumlu olduğunu söyledi. Ayık, "Bunun olumlu sonuçlarından ilk yararlanacak turizmdir" dedi. Sektör olarak zirveden, 'charter seferlerin başlaması' konusunda bir müjde beklediklerini ifade eden Ayık, "En büyük beklentimiz buydu ancak net bir tarih verilmedi. Hala belirsizlik var. En kısa sürede yeniden başlamasını bekliyoruz" dedi.

TARİFELİ SINIRLI KALIYOR
Paket turlara yasakların kalkmasıyla Rus turistlerin tarifeli seferle gelmeye başladığını dile getiren Ayık, "Ancak tarifeli seferle uçuş sayısı sınırlı oluyor. Belli bir sayının üzerine çıkarılması için charter uçuşlar gerekiyor. Yoksa misafir sayısı sınırlı oluyor" şeklinde konuştu. Ayık, charter seferlerin başlamasıyla turizm sektörünün hızlı bir refleksle harekete geçeceğini sözlerine ekledi.

İHRACAT İÇİN KRİTİK DÖNEM EYLÜL
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da tarım ürünleri ihracatı konusunda en büyük pazarın Rusya olduğunu hatırlatarak, "Adım adım kalkacak olan yasakların hızlı bir şekilde kalkması bizim için önemli" dedi. Çandır, turizmde yasakların kalkmasının gelecek sezon için önemli olduğuna değinerek "Tarım ürünleri ihracatı için de yasakların Ağustos- Eylül döneminde kalkması, sezon başlamadan önce gerekli iş anlaşmalarının yapılması için önemli" şeklinde konuştu.

2017 İÇİN MORAL
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de toplantıdan sonra yapılan açıklamalara bakıldığında Rusya ile ekonomik ilişkilerin eski düzeyine gelmesinin biraz daha zaman alacağının anlaşıldığını belirterek, "Turizmde bu yılın kayıplarının telafi edilmesi mümkün görünmemektedir. Yine de charter seferlerinin başlatılması sürecinin hızlandırılmasını arzu ediyoruz. Charter seferleri Eylül sonu veya Ekim ayında başlatılabilse bile Antalya turizmine katkı yapacak ve 2017 yılı için büyük bir moral olacaktır" dedi.

İHRACAT YIL SONUNDA BAŞLAYACAK
Kriz öncesinde Rusya'nın Antalya tarımsal ihracatının 3'de 2'sini temsil ettiğini kaydeden Başkan Çetin, "Bu yıl zor bir dönem geçiren tarım sektörümüzün Rusya'ya ihracatının da yıl sonuna doğru başlayabileceğinin belirtilmesi ayrı bir mutluluk kaynağı olmuştur. Ticari kanalların açılması ile Rusya ile ticaretimizin bir süre sonra eskisinden çok daha iyi konuma geleceğine inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’da Rusya morali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN