Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AÜ’de FETÖ’nün kökü mutlaka kazınacak

AÜ Rektörü Ünal, FETÖ operasyonları kapsamında kurumundan 170 kişinin gözaltına alındığını 83’ü serbest kalırken 87 personelin sorgusunun sürdüğünü ladı

Giriş Tarihi: 11.8.2016
AÜ’de FETÖ’nün kökü mutlaka kazınacak
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, asaleten atanmasının ardından ilk basın toplantısını yaptı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Erol Gürpınar ve Prof. Dr. Ahmet Ögke Ünal ile gazetecilerin karşısına çıkan Rektör Ünal, FETÖ operasyonlarıyla ilgili bilgi paylaşarak, bu kapsamda 129 personelin açığa alındığını söyledi. Ünal, şu ana kadar yürütülen operasyonu kapsamında 170 personelin gözaltına alındığını, bunlardan 83'ünün bırakıldığını geriye kalan 87'sinin hala sorgusunun sürdüğünü söyledi. FETÖ ile mücadelelerine kararlı olarak devam edeceklerini belirten Ünal, "Biz polis operasyonlarını beklemeden çalışmalara başladık. İlk etapta başta da söylediğim gibi aralarında hastane imamı olduğu söylenen Prof. Dr. Ömer Geçici'nin de bulunduğu 120 personeli açığa aldık. Polis operasyonlarında 170 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 83'ü serbest bırakılırken 87 personelin hala poliste sorusu devam ediyor. Ayrıca en başta hiç polis soruşturmasına girmeyen 5 kişiyi de direkt açığa aldık. FETÖ ile ilgili çalışmalar sürüyor. Devletimizin kararlılığı ile birlikte bir tek FETÖ üyesi kalmayacak" diye konuştu.

HASTANENİN BORÇLARI
AÜ Hastanesi'nin 2009 yılından bu yana 200 milyon lira borcunun biriktiğini belirten Rektör Ünal, "Konuyu Maliye Bakanlığı ve YÖK'e taşıdık. Hastanelerin neden bir borç sarmalı içinde kaldığına dair çalışma yapıldı. Bunun birkaç nedeni var. SGK'nın hastanelere ödediği ücretler on yıldır sabit. Ama sizin ameliyat için harcadığınız maliyet yüksek. Yaptığınız işlemler zarar ediyor. Hastanede birçok personel kamuda değil bizim döner sermaye ile çalışanlar. Bin 800 personel bu kapsamda çalışıyor. Hastanenin yaptığı büyük ciro oraya gidiyor. Önceki yıllarda devlet nakit yardımı yaptı. Ama borç yeniden birikti. Çünkü altta yatan neden ortadan kaldırılmadı" dedi.

HESAP VERİLEBİLİR YÖNETİM
Üniversitede şeffaf, hesap veren, adalet ve liyakate dayalı bir yönetim sergileyeceklerini belirten Ünal, "Ulaşılabilir, iletişime , tarafsız bir yönetim sergileyeceğiz. Akademik personel ve idari personelin özlük haklarına saygılı ve bu konunda herhangi bir rezerv koymadan adil bir yönetim sergileyeceğiz" dedi. AÜ'nün fiziki anlamda ciddi bir bina eksiği olmadığının altını çizen Ünal, " Eksik olan birkaç bina var. Mimarlık bölümü kuruldu fakültesi yok. İletişim fakültesi binası tamamlanacak. Eksik hastane bloklarını tamamlayacağız. Hayalimiz üniversitemize ve Antalyamıza bir kongre ve kültür kazandırmaktır. Yarım kalan hastane inşaatını onkoloji merkezi haline getireceğiz. Üniversitemize bilimsel anlamda bir atak yapma adına AR-GE binası yapacağız. Bir de kütüphane binası yapacağız" diyerek müjde verdi.

İCRA TAKİBİ BAŞLATIRIZ
Prof. Dr. Ünal, 3 öğretim üyesinin formasyon programı kapsamında, 2 yıl boyunca 55 bin lira maaş almaları ile ilgili soruları da yanıtlayarak bu konuda kendilerini Sayıştay'ın uyardığını belirterek, " Ödemelerin yersiz ve fazla olduğunu bildirdiler. Soruşturma başlattık. Çok fazla miktarda para aldıklarını belirledik. Paraları geri ödemelerini istedik. İkisi ödedi biri ödemedi, gerekirse icra takibi başlayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AÜ’de FETÖ’nün kökü mutlaka kazınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN