Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çarşı esnafı kendi göbeğini kesecek

Turistin kent merkezini gezmediği ve turizmden yararlanamadıkları tezini yıllardır savunan Kalekapısı esnafı kendi göbeğini kendisi kesecek. Esnaf, AKS ile ortak projeye imza atacak

Giriş Tarihi: 12.8.2016
Çarşı esnafı kendi göbeğini kesecek
Antalya'ya gelen turistin kent merkezini gezmediği ve dolayısı ile turizmden yararlanamadıkları tezini yıllardır savunan Kalekapısı esnafı kendi göbeğini kendisi kesmek için harekete geçti. Kalekapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) turisti Kalekapısı'na çekmek için proje hazırladı. KALEDER Başkanı Hasan Kilit Kültür Sanat (AKS) ile ortak yürütülecek kültür projesini anlattı.

ARTIK HANUTÇULUK YOK
Projeden beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Hasan Kilit, ekonomik açıdan güçlü turistlerin kültür turizmi ile daha kolay kazanılacağını söyledi. Kilit proje için tüm zeminin hazır olduğunu ve belediye meclisinde onaylandığını da sözlerine ekledi. Yıllarca hanutçuluk ile suçlanan esnafın böyle bir atılımda bulunması da çekti. AKS ile ortak yürütülecek projede anlaşmalı tur şirketleri ve oteller tarafından getirilecek turistler galerideki sergiyi ücretsiz gezebilecek. Turistlerden bunun karşılığında istenen tek şey ise kalan zamanlarını Kalekapısı civarında geçirmeleri ve esnaftan alışveriş yapmaları olacak.

DÜNYACA ÜNLÜ ESERLER GÖRÜLECEK
Turistler projeye katılmaları halinde Antalya ve Sanayi Odası tarafından kente kazandırılan Antalya Kültür Sanat'taki dünyaca ünlü sanatçıların sergisini ücretsiz gezebilecek. Turistler ayrıca kent merkezinde yer alan birçok tarihi alanı da görme şansı yakalayacak. Sadece Kalekapısı ve çevresinde 21 adet tarihi alan bulunduğunu söyleyen Hasan Kilit, projenin esnafa rahat bir nefes aldıracağını söyledi.

Okan ULU / ANTALYA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarşı esnafı kendi göbeğini kesecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN