Kutudan çıktı yatırımyatırım

Giriş Tarihi: 17.8.2016
Kutudan çıktı yatırımyatırım

Ekonomiye darbe vuran 17-25 Aralık 2014 sürecinde ’de, 20 milyon dolarlık yatırım yapan Ankutsan, 15 Temmuz sonrası Ankara’daki 25 milyon dolarlık yatırımını öne aldı

Antalya'da iki genç girişimci tarafından 18 bin lira gibi küçük bir sermayeyle kurulan Ankutsan, bugün 'nın en büyük 6'ncı sanayi kuruluşu haline geldi. Türkiye'nin En Büyük İkinci 500 Sanayi Kuruluşu listesine 381'inci sıradan adım atan şirketin hedefi ilk 500'e girmek.

HUZUR MU FIRSAT MI KAÇSIN
Şirketin kurucu ortakları Rüstem Kesgi ve Mustafa Çakal yeni yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Antalya'nın ardından 'de 20 milyon dolara fabrika yatırımı yaptıklarını dile getiren Rüstem Kesgi, o süreci şöyle anlattı: "Tam yatırımı yapacağımız dönemde 17-25 Aralık süreci yaşandı. Ekonomiye darbe vuruldu. Güven ortamı zedelendi. Buna karşın biz yatırımdan vazgeçmedik. 'Huzurumuzu mu kaçıralım, fırsatı mı kaçıralım' ikileminde kaldık. Biz huzurumuzu kaçırarak fırsatı değerlendirdik. Bugün yaptığımız seçimin doğru olduğunu görüyoruz. Ciromuzun yüzde 65'ini Mersin'deki fabrikadan karşılıyoruz." Bir diğer önemli yatırım girişiminin eşiğindeyken yine bir krizle karşı karşıya kaldıklarına vurgu yapan Kesgi, "Ankara'da Avrupa'nın en modern oluklu mukavva tesisini yapıyoruz. Tam bu süreçte 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Birçok firma yatırımları ertelerken, hatta iptal ederken biz yatırımı bir ay öne çektik. Türkiye ve Türk ekonomisine güvenerek o yatırımı yaptık" ifadelerinde bulundu. Rüstem Kesgi, Ankara'daki tesisin 15 Aralık'ta üretime başlayacağını sözlerine ekledi.

HEDEF İLK 500
Şirketin diğer ortağı Mustafa Çakal ise İstanbul Çerkezköy'deki arsalarına 2017'de fabrika yatırımı için start vereceklerini açıkladı. 2018 yılı başında Çerkezköy fabrikasının üretime başlayacağını duyuran Çakal, 2017 yılında Türkiye'nin en büyük 2'nci 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında ilk sıralara yükselmeyi, 2018'de ise ilk 500'e girmeyi hedeflediklerini söyledi.

BİR DE KÖTÜ HABER
Antalya'yı gururlandıran Ankutsan, limanda yaşadığı sorunlar nedeniyle ihracatı Mersin'e kaydırdı. Şirket şimdi de merkezini İstanbul'a almayı planlıyor. Gerekçelerini anlatan şirketin kurucu ortakları Rüstem Kesgi ve Mustafa Çakal, özellikle Antalya Limanı konusunda dertli. Konuyla ilgili örneğini veren Kesgi, "Mersin'den 21 günde ABD'ye ulaşan ürünümüz, Antalya'dan yola çıkınca süre 32 güne çıkıyor. Fiyat da neredeyse ikiye katlanıyor. Bu sorunu yaşayan tek firma biz değiliz. Birçok mermer ihracatçısı da artık İzmir Limanı'nı kullanıyor. Tek sorunumuz da bu değil. Taleplerimiz karşılanmıyor. O kadar talep etmemize rağmen yıllardır forklift bile aldıramadık" dedi.

SANAYİCİ OLMAK ZOR
Kesgi'nin anlattıkları, Antalya'da bir sanayici olmanın zorluklarını ortaya koydu. "Antalya'nın sanayide büyümesi çok zor. Sanayicilik ruhu yok" diyen Kesgi, turizm gerekçe gösterilerek sanayinin önüne engel çıkarıldığını, son olarak geri dönüşüm tesisi kurmak için Organize Sanayi Bölgesi yönetiminden izin alamamalarının bunun örneği olduğunu söyledi.

PİZZA KUTUSU İLE ABD'YE AÇILDILAR
Mustafa Çakal, Pizza Hut gibi uluslararası şirketlerin global tedarikçileri arasına giren şirketlerinin gelirlerinin yüzde 25'ini ihracatın oluşturduğunu açıkladı. Çakal, "Las Vegas'taki pizza fuarlarından birinde 3 konteyner deneme siparişi aldık. Ardından müşteri gelip fabrikamızı ziyaret etti. İşbirliğine 250- 300 konteynerle başlayacağız. Şimdi ABD'de bir de depo açmayı düşünüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutudan çıktı yatırımyatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN