Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ rantçıları ekonomiyi vurdu

ATSO Başkanı Çetin rakibini yok etmek için FETÖ’cü diye şikayet eden rantçılar türediğini, bunun ekonomiye zarar verdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.8.2016
FETÖ rantçıları ekonomiyi vurdu
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Ağustos ayı meclis toplantısına katıldı. Gündemde FETÖ darbe girişiminin ekonomiye yansımaları vardı. ATSO Başkanı Davut Çetin 'FETÖ soruşturmasını ticari rekabette kullanan rantçılar' türediğine dikkat çekti. Çetin, ticarette rakibi hakkında FETÖ'cü dedikodusu çıkaranlarla ilgili uyarıda bulunarak, "Bu yapının içinde yer alan, toplayan, aklayan şirketlerin kontrol altına alınması gerekiyor. Ama Gümrük ve Ticaret Bakanımızın da söylediği gibi, 'kişiler cezalandırılmalı, şirketler yaşatılmalıdır.' Ekonomi, üretim ve istihdam zarar görmemelidir. Şu anda bu dönemden yararlanmak isteyen fırsatçılar da çıkmıştır. Yani FETÖ rantçıları türemiştir. Rakipleri hakkında dedikodu çıkaran, kasıtlı olarak ödemelerini yapmayanlar bütün ekonomiye zarar vermektedirler. Bu ortam nedeniyle piyasada durgunluk zaten artmıştır. Ekonominin güvene ihtiyacı olduğu bir dönemde bir de bu fırsatçılara meydan verilmemelidir" dedi.

ALFABEDE HARF KALMADI
ATSO Meclis toplantısındaki konuşmasında terör örgütlerinin maşa olarak kullanıldığının altını çizen Vali Münir Karaloğlu ise, "Özellikle 2016'ya girmeden önce Rusya krizi, terör saldırıları ve darbe işgal girişimi ve geçen hafta sonu yaşanan saldırılar bunların hepsine bütün olarak bakıldığında alfabede örgütlerin kullanmadığı harf kalmadı. PKK, PDY, PYD, DHKP-C, FETÖ ne sayarsanız sayın bunların hepsi aynı merkezden aynı elin kullandığı maşa örgütlerdir. 15 Temmuz'da son öldürücü darbeyi vurmak istediler ama hesap edemedikleri milletin gücü vardı. Devletin gücü ve milletin gücü darbeyi bertaraf etti" diye konuştu.

YENİKAPI RUHU SÜRMELİ
Aynı el tarafından bazı illerde 15 Temmuz'un devamı niteliğinde olaylar yaşandığına değinen Vali Karaloğlu, "Millet bu terörü gündemden atacaktır. Artık çok yorulduk, enerjimizi terör olaylarına 40 yıldır çok fazla harcadık. Gerçek gündeme dönmemiz gerekiyor. Ama birileri buna izin vermemek için gerekeni yapıyor. Bunun tek ilacı Yenikapı ruhunun ülkede devam etmesidir. Bunun devam ettiğini de görüyoruz" dedi. Yaşanan olaylardan turizmin ve ona bağlı ekonominin olumsuz etkilendiğini ifade eden Münir Karaloğlu, "Sıkıntılı bir yılı yaşıyoruz. Hükümetimiz buna yönelik olarak çıkış noktasında önemli adımlar attı, atmaya da devam ediyor. Ümitsiz olmaya gerek yok. Her şeye rağmen, bu kadar sorunlarla uğraşan bir ülkenin bir kenti olarak ayda 1 milyon turisti ağırlamak önemlidir" diye konuştu.

AYAKBASTI PARASI
Toplantıda Davut Çetin ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman arasında 'ayakbastı parası' konusunda yaşanan anlaşmazlık da dikkat çekti. İstanbul'da Prens Adaları için ayakbastı parası önerisini değerlendiren Başkan Çetin, geçtiğimiz yıllarda benzer uygulamanın Antalya için de konuşulduğunu hatırlattı ve "Dünyada bunun örnekleri var. ABD, Fransa, Portekiz, İspanya Katalan Bölgesi'nde küçük miktarlar alınıyor. Antalya'ya merkezi bütçeden 2 milyonluk yerleşik nüfusuna göre pay aktarılıyor. Ancak bu kentin kurumları, belediyeleri mevcudun 1,5 katı nüfusa hizmet veriyor. Antalya için de artık böyle bir sistem düşünülmelidir" diye ekledi. Aynı zamanda Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı olan Yusuf Hacısüleyman ise bu sistemin 'ilkel bir sistem' olduğunu belirterek, "Turistler böyle bir zorunlu ödemeyi kabul etmez. Turizme olumsuz etki yapar" dedi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehit yakınlarına verilmek üzere bütçeden 250 bin TL yardımın ayrılması da meclis toplantısında oy birliği ile kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ rantçıları ekonomiyi vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN