Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kuşlara yuva

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Göçmen kuşlara yuva

kuşlarla ilgili çalışma başlatan AKEDAŞ, göç güzergahı üzerindeki hatlara kuşlar için özel yuva kurdu. Elektrik kesintileri ciddi miktarda azaldı

kuşların neden olduğu arızaların önüne geçmek ve kuşları korumak için çalışma başlatan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. bu amaçla ilk etapta 500 bin liralık yatırıma imza attı. Göç güzergahı üzerindeki hatlara izolasyon maddesi döşeyen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, bazı noktalarda da kuşlara özel yuva kurdu. Özellikle göç güzergâhı üzerinde bulunan ve 'da mart, nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında meydana gelen orta gerilim arızalarının yaklaşık yüzde 40'nın kuşlardan kaynaklandığını tespit eden Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, bu amaçla özel yatırımları devreye aldı.

YÜZDE 90 AZALDI
Öncelikle Isparta ili Atabey İlçesi Kuleönü ve İslamköy Kasabası'nda orta izolatörler yükseltilerek 2 kilometrelik alanda kuşların tellere çarpması önlenmeye çalışıldı. Isparta merkez ilçe, Eğirdir, Keçiborlu ve Yalvaç ilçe bölge sorumluluk alanında yer alan yüksek gerilimli enerji hatlarında yer alan durdurucu direklerine kuşların çarpılmaması için de yalıtım, yani izolasyon yapıldı. Bu sırada sadece izolasyon maddelerinin alımı için 500 bin lira harcandı. Yatırımlar meyvesini çok kısa sürede verdi ve çalışmaların yapıldığı bölgede göç mevsiminde yaşanan arızalarda yüzde 90'ları bulan azalmalar yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçmen kuşlara yuva
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN