Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük temizlik

, ve ’dan oluşan Batı Akdeniz’de FETÖ soruşturması kapsamında 4 bin kişinin yolu adliye koridorlarından geçti. Bölgede tutuklanan sayısı ise 2 bin 302 oldu

Büyük temizlik

Batı Akdeniz'de FETÖ soruşturması kapsamında hakkında adli işlem yapılan kişi sayısı 4 bine yaklaştı. Antalya, ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri 15 Temmuz'dan beri çok yoğun bir tempoda çalıştı. Bu çalışmanın sonucunda Batı Akdeniz'de hakkında gözaltı kararı verilen kişi sayısı 4 bin 855 olurken, tutuklananların sayısı 2 bin 302'ye ulaştı.

ISPARTA'DA YOĞUNLUK
Batı Akdeniz'de nüfusa oranla bakıldığında, Isparta'daki FETÖ yapılanmasının gücü ortaya çıkıyor. Nüfusu 2.3 milyon olan ile 420 bin olan Isparta'da FETÖ soruşturması kapsamında hakkında adli ve idari işlem yapılan kişi sayısı hemen hemen eşit durumda. Antalya'da bin 530, Isparta'da bin 565 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

ADLİ KONTROL FARKI
Buna karşın Antalya'da FETÖ kapsamında tutuklanan kişi sayısı 615 olurken, Isparta'da bu sayı 233 kişi oldu. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların sayısı ise Antalya'da 358, Isparta'da ise 961 kişi. 250 bin nüfuslu Burdur'da ise 760 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, 204 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BİN 52 KAMU GÖREVLİSİ
Batı Akdeniz'de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenlerin sayısı da bin 52'yi buldu. Yayımlanan tam liste, FETÖ'nün üst düzey kamu yönetimine nasıl sızdığını da gözler önüne serdi. Bölgede ihraç edilen isimler arasında vali, vali yardımcısı, kaymakam gibi kamu yöneticileri, akademisyenler, kurum müdürleri ve emniyet müdürleri var.

MESLEKTEN ATILANLAR
Antalya'da FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle ihraç edilen isimler arasında Antalya Vali Yardımcıları Mestan Yayman ve Bilal Çelik, eski Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ve Aksu Kaymakamı Süleyman Erdoğan'ın yanı sıra Akdeniz Üniversitesi'nin eski Rektör Yardımcısı Ömer Geçici ile eski dekanlar Mehmet Bilal Arık ve Sadettin Sarı yer alıyor.

ISPARTA VE BURDUR
Isparta'da da benzer bir tablo bulunuyor. Isparta Vali Yardımcısı Ramazan Altıok, Süleyman Demirel Üniversitesi eski Rektörü Hasan İbicioğlu, Gelendost Kaymakamı İsmail Demir, Keçiborlu Kaymakamı Osman Dölek, Yenişarbademli Kaymakamı Sezer Sözen ihraç edilen isimler arasında bulunuyor. Burdur eski Valisi İbrahim Özçimen ile Çeltikçi Kaymakamı Ahmet Tahsin Onat ve Gölhisar Kaymakamı Muhammed Yasin Kırcı da yine KHK ile ihraç edilen isimler arasında.

EMNİYET MÜDÜRLERİ TUTUKLANDI
Antalya'da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 5 emniyet müdüründen 4'ü tutuklandı, bir müdür ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 12 gün önce gözaltına alınan ve aralarında Serik İlçe Emniyet Müdürü Ozan Akkuş, Kaş İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin ve Kumluca İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Karaaslan'ın bulunduğu 5 emniyet müdürü TEM Şube'deki ifadelerinin ardından kelepçeli olarak adliyeye getirildiler.

SUÇU KABUL ETMEDİLER
Gece yarısına kadar TEM savcısına ifade veren 5 emniyet müdürü kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Müdürler savcılık işlemlerinin ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi Kumluca Emniyet Müdürü Mustafa Karaaslan'ın adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Serik İlçe Emniyet Müdürü Ozan Akkuş, Kaş İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin ve Antalya merkezde görev yapan 2 emniyet müdürünün ise tutuklanmasına karar verildi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN