Bölgenin ilk İnme

Giriş Tarihi: 11.9.2016
Bölgenin ilk İnme Merkezi

’nın ilk ‘İnme ’ 2016 Şubat ayından itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bölgeye hizmet veriyor

Kalp ve kanserden sonra en önemli 3. ölüm nedeni olarak gösterilen inmenin i çıktıktan itibaren ilk 4.5 saatte kesin tedavisinin sağlanması önem taşıyor. Antalya'da akut inme yönteminde tüm tedavi seçeneklerini sunabilen ve bölgenin ilk İnme , 2016 Şubat ayından itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (SBÜAEAH) hizmet veriyor.

TÜM İHTİYAÇLAR KARŞILANDI
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından teşvik edilerek SBÜAEAH idarecileri tarafından kurulan İnme Merkezi'nde deneyimli bir nöroloji uzmanının Girişimsel Vasküler (Damarsal) Nöroloji konusunda eğitim alması sağlanarak İnme Sorumlusu olarak görevlendirildi. Öte yandan geçen 6 ay zarfında Akut İnme Takımı organizasyonu, hastane içi ve il içi eğitimler, inme hemşireleri eğitimleri, vasküler girişimsel işlemler için gereken ekip ve ekipmanın sağlanması ile SBÜAEAH acil servisinde değerlendirilen 480 inme hastasından 42 hastaya IV trombolitik, 7 hastaya mekanik trombektomi yapıldığı bildirildi. İnme hastalarının, uygulanan güncel tedavi yöntemlerinden beklenenin üzerinde fayda görerek sağlıklarına kavuştuğuda yapılan açıklamada yer aldı. SBÜAEAH Nöroloji Kliniği Uzmanı Dr. Elif Sarıönder Gencer, İnmenin; beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanmasıyla birlikte, beyne giden kan akımının yavaşlaması ya da durması sonucunda meydana geldiğini belirterek, "İnmenin kesin tedavisi belirtiler ortaya çıktıktan sonra ilk 4.5 saat içinde yapılabilmektedir. Belirtilerin üzerinden daha uzun zaman geçtiğinde tıkalı damarı açmak hastanın düzelmesine faydalı olmaz aksine zarar verir. İnme hastalarında hastaneye ulaşma, tanı koyma, tetkik etme ve tedavi etme işlemlerinin, belirtiler ortaya çıktıktan sonraki ilk 4.5 saate sığdırılması gerektiğinden bu durum 112, hastane acil servisi, nöroloji bölümü, radyoloji bölümü ve inme ekiplerinin 7 gün 24 saat organize olup çalışmalarını gerektirir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgenin ilk İnme Merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN