Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün işadamı milyonları kaçırdı

FETÖ soruşturması kapsamında firari olarak aranan işadamı İsmet Akıl’ın, kaçmadan önce verdiği vekaletle milyonlarca liralık mal varlığını oğlu Fatih Akıl’a devrettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 11.9.2016
FETÖ’nün işadamı milyonları kaçırdı
FETÖ soruşturması kapsamında aranan işadamlarından İsmet Akıl'la ilgili şok bir gelişme yaşandı. Nisan ayından beri arananlar listesinde bulunan İsmet Akıl, Akıllar ve Çağ Otomotiv isimlerinde otomotiv ve akaryakıt sektörlerinde faaliyet gösteren iki şirketteki hisselerini 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında oğlu Fatih Akıl'a devretti.

KENDİSİ Mİ GELDİ?
sicil kayıtlarına göre hisse devri 12'nci Noter'de 28 Temmuz tarihinde yapıldı. İşlem, İsmet Akıl'ın vekaletini verdiği oğlu Osman Akıl imzasıyla gerçekleşti. OHAL'in ardından firarı sanıklar hakkında, soruşturma evresinde mahkemeden karar alınarak mal varlıklarının dondurulduğu biliniyor. İsmet Akıl için de işlemin yapılıp yapılmadığı merak ediliyor.

YÜZDE 40 HİSSEYİ DEVRETTİ
İsmet Akıl'ın her iki şirketteki hissesi de yüzde 40 oranındaydı. Geri kalan hisselerde kardeşi Mehmet Akıl ve oğulları Fatih, Osman ve Serkan Akıl'ın üzerineydi. Hisse devrilerinin ardından şirketlerde büyük hissedar Fatih Akıl oldu. Şirketlerin devredilen bölümlerine karşılık gelen nakdi sermaye 2.9 milyon TL seviyesinde.

SON YATIRIMI 41 MİLYON TL
Ancak şirketin toplam değerlerinin bunun çok daha üzerinde olduğu belirtiliyor. Şirketin son olarak Havalimanı yolu üzerinde yapımını 3 ayda tamamladığı plazanın arsa bedeli dahil 41 milyon liraya mal olduğu iddiaları, şirketin büyüklüğünü de gözler önüne seriyor. Hisse devriyle birlikte İsmet Akıl iki şirketteki Genel Müdürlük görevinden de istifa etti. İsmet Akıl'ın imza yetkisi de iptal edildi.

MİLYON LİRALIK SATIŞLAR
Bu hareketin şirketle ilgili satışların önünü açmak amacıyla yapıldığı da gelen iddialar arasında. Bunun yanında şirketin sahibi olduğu soğuk hava deposunu 25 milyon, Ilıca'daki petrol istasyonunu 18 milyon, Gazi Bulvarı'ndaki iki plazasını da 7.5 milyon liraya satışa çıkardığı öğrenildi. Şirketin havalimanındaki yapımı yeni tamamlanan plazasının ise satışa çıkarılıp çıkarılmadığı henüz belli değil.

ÖLÜMCÜL HASTA İŞADAMI AVI
İsmet Akıl'ın kaçak olarak arandığı soruşturma, 2015 yılı Haziran ayında düzenlenen operasyonda polis tarafından evraklarına el koyulan Rasanet Gençlik Vakfı'na dayanıyor. İddialara göre, aralarında İsmet Akıl'ın yanı sıra Antalya Ticaret ve Sanayi Odası eski Meclis Başkanı İzzet Bayar'ın da bulunduğu işadamları Resanet Gençlik Vakfı aracılığı ile FETÖ'ye yardım ve bağış topluyordu. Öte yandan zanlıların örgüte para aktarmak amacıyla ölümcül hastalığı olan yardımsever işadamı avına çıktıkları, imamlar aracılığı ile dünya ve ahret konularında propaganda yapıp telkinde bulunarak mal ve paralarını vakfa bağışlamalarını sağlayıp daha sonra da FETÖ'ye aktardıkları ortaya çıkmıştı.

YÜRÜYÜŞE ÇIKTI EŞOFMANLA KAÇTI
İsmet Akıl'ın FETÖ'nün mali yapılanmasında 'daki önde gelen isimlerden biri olduğu iddia ediliyor. İsmet Akıl'ın kayıplara karışmasıyla ilgili ayrıntılar da ilgi çekici. 3 Nisan tarihinde sabah saat 06.00 sıralarında yürüyüşe çıkan İsmet Akıl, kendisi yürüyüşteyken evin polis tarafından basıldığını haber alınca, üzerindeki eşofmanlarla kayıplara karıştığı biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün işadamı milyonları kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN