Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haydi maceraya

Giriş Tarihi: 12.9.2016
Haydi maceraya

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, ilçenin üst kısmındaki ormanlık alanlara yaptıkları son yatırım Macera Park ve Park Orman’ı yerli ve yabacı herkesin görmek isteyeceğini söyledi

Eskiden Antalya'nın arka bahçesi olarak bilinen Kepez İlçesi, tarihinde görülmemiş bir dönüşüme imza atıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilgi çekici yatırımları SABAH Ak Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı.

VAROŞ SÖZÜ BİTİYOR
Kepez'in birikmiş sorunlarını çözen ve bölgeyi bir varoş olmaktan çıkaran Başkan Tütüncü ile ilçenin üst bölgesindeki sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve eğlenceye dönük yatırımlarını kısa süreliğine de olsa birlikte gezerek yaşadık. Bir gidenin tekrar gitmek isteyeceği Macera Park ve Park Orman gidilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Başkan Tütüncü, özellikle Park Orman projesi konusunda oldukça iddialı. Tütüncü, 'ya gelen her turistin Park Orman'ı mutlaka görmek isteyeceğini ve manej, çocuk oyun alanları, macera parkuru, tırmanma duvarı gibi kadar farklı aktivitelerin yapılabildiği Macera Parkı'nın yanı sıra kapılarını yeni açan Park Orman'da ise eğlence ve adrenal adına neredeyse yok yok. Tütüncü ile sohbet ederken, "Herkes Kepez'in alt tarafını biliyor. Üst tarafını pek bilen yok. Neler yaptınız Kepez'in üst tarafında?" diye sordum. Kendisi önce geçmişi anlattı: "Öncelikle Kepez'in üst tarafında çok önemli bir doğal güzellik var. Çam ormanları da adeta şehre dudak dudağa diyeceğimiz bir mesafede, şehirden kopuk olmayan bir bölgede. Bunları biz göreve geldiğimizde hayatın içerisine alalım ve bu ortamları bir sosyal yaşamla buluşturalım arzusu içerisinde olduk. Çünkü bu ormanların her birisi atıl vaziyette bekliyordu. Kimi yerlere belli bir zaman önce yapılmış piknik masaları, iptidai şartlarda piknik alanları bulunmaktaydı ama bunlar da geceleri çoğunlukla kötü niyetli insanların kullanımındaydı"

ADRENALİN SEVENLERE
Bayramı ile birlikte yeni bir adım daha attıklarının altını çizen Tütüncü, "Meşe Kapısı mevkiinde ormanlık bir alanımız vardı. 225 bin metrekarelik bir alan. Orada da bir Park Orman yapalım dedik. Orayı da özel bir girişimle birlikte, yap işlet devret modeliyle 10 milyon liralık harcamayla Kepez'e kazandırdık. Bugün de ilk ziyaretçilerini kabul etmeye başlayacak. Kepez varyantının başlangıcındaki Meşe Kapısı Ormanı'na yapılan projede Antalya'da yeni bir macera başlatacak olan Türkiye'nin en uzun Dağ Kızağı parkuru hizmete girdi ve heyecanı doruğa yükseltecek. Kepez'e ve Antalya'ya cazibe kazandıracak olan projede, ATV park, paintball, gokart, denge parkuru, temalı park, basketbol, tenis sahaları ve çocuk oyun alanı, dönme dolap, biyolojik gölet, yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, piknik alanları, manej ve kuş kafesi, organik pazar, kır lokantası, şelale, macera ormanı yer alıyor" diye konuştu. Park Orman gezimize Kepez Belediye Meclis üyelerinin bir bölümü de katıldı.

ÇEVRECİ PROJELER
Sosyal alanların yanında bölgedeki imar sorunlarını çözdüklerini ve inşaat sektörünün Masadağı'nda bambaşka bir atmosfer yaratmaya başladığına değindi Tütüncü sohbetimizde ve ekledi, "Biz 2 şeyi çok önemsiyoruz. İlki çevreye dönük projeler. Şehrin insanını, Kepez'in üzerine çıkartıp doğayla buluşturmak. İkincisi de dingin bir yaşantı hayal eden ama kentten de çok kopmadan ikametgah tercihinde bulunmak isteyen hemşerilerimize de bu mahalleleri çok önemli bir değer olarak sunuyoruz. Duacı, Kızıllı, Başköy gibi ve Masadağı'nda da farklı bir yerleşimi, farklı bir ikamet durumunu var etmek için üstün bir gayret gösterdik."

ALTI DENİZ ÜSTÜ ORMAN
"Kepez'in alt tarafında deniz varsa, üst tarafında da ormanları ve yaşam alanları var" diyen Başkan Tütüncü, yaptıkları tesislerin Döşemealtı halkı için de vazgeçilmez bir bölge olmaya başladığını anlattı. Park Orman ve Macera Park'ı Antalya'ya her gelen turistin mutlaka uğramak istediği, uğrayacağı bir yer olacağı konusunda iddialı olan tütüncü, "Kepez bu yatırımlarla birlikte, turizm pastasından da pay alacak önemli bir yer haline geldi. En önemli hedeflerimizden birisi de gelen her turistin Kepez'e gelmesini sağlayacak sebepler haline getirmek. Böylelikle Kepez'i Antalya markasının önemli bir destekçisi haline getiririz, Antalya'nın temel taşı haline getiririz" dedi.

YAŞANILACAK YERLER
Macera Park ailelerin çocuklarıyla gün boyu vakit geçirebilecekleri yerlerden biri. Parkta binicilik tesisi de bulunuyor. 5 dönüm üzerine kurulan tesiste restoran hizmet veriyor. 4-8 yaş çocuklar 10, 8-12 yaş grubundaki çocuklar 11, 12 yaş üzerindeki macera severler, 15 farklı parkuru geçtikten sonra çelik halatla kayma aktivitesini yapabiliyor.

İŞADAMLARINA ÇAĞRI
Sözü Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırımı olan işadamlarına getirdi Başkan Tütüncü ve, "Buraların tanıtımını onlara da yapıyoruz. İşletmeyi yüzde 100'ü belediyemize ait olan Kepez A.Ş. yapıyor. Orman içinde yemekli bir iş toplantısı sanırım ayrıcalık olur" çağrısında bulundu. Son sözü ise Tütüncü ile birlikte söyledik: "Kurban Bayramı ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyaya barış ve huzur getirsin."

İKİ ÖNEMLİ YATIRIM
Kepez Belediyesi olarak orman alanlarını rehabilite ettiklerini ve yaşam merkezleri haline getirdiklerini ifade eden Başkan Tütüncü yapılan çalışmalarla ilgili ise, "Peyderpey hizmete açtık. İlk olarak 140 bin metrekare genişliğindeki Kent Ormanı'nı açtık. Özellikle yaz günlerinde, şehirden yüksek ve nispeten serin olması, nemin az olması burayı özellikli bir bölge haline getirdik. Hemen ardından Macera Ormanı'nı açtık. 110 bin metrekarelik bir alan. Biraz daha farklı bir alan olsun istedik. Manejden tutun, çocuk oyun alanlarına, macera parkurlarına, tırmanma duvarına kadar farklı aktivitelerin yapılabileceği adeta bir etkinlik parkı haline geldi. İçinde sosyal tesisleri de var" dedi.

BAĞEVİ MANTIĞINDA
Kepez Park Orman gibi eserlerle Kepez'e vizyon projelerle modern bir gelecek sunmak istediklerini belirten Tütüncü, Park Orman içinde 'survivor' heyecanın yaşanacağını vurgulayarak, "Parkta, betonarme yapı da bulunmuyor. Kepez'in üstü biraz daha Antalya'nın sayfiye noktası. Antalya şehir merkezinden kopmadan sakin bir yaşamı tercih edenlerin buluşma noktaları oldu bu alanlarımız. Anadolu'nun büyükşehirlerinde bir 'Bağevi' mantığı vardır. Şehrin içinde bir evi vardır, bir de şehrin dışında, kaostan, karmaşadan bir nebze sıyrılmak, yaz aylarında birkaç ay oturmak, hafta sonları gelmek gibi ihtiyaçlar olur. Büyükşehirde yaşamanın insan psikolojisine getirdiği doğal bir durum bu. Kepez'in üstünde hem insanları çevreyle buluşturma, hem de insanları dingin bir hayata davet etme vizyonumuz var. Hedefimiz var. Bunun Kepez'in üstündeki mahallelerimizi çok farklı bir gelişim ivmesiyle tanıştıracağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi maceraya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN