Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spor hayata bağladı

sevgisi, kanser olan bedensel engelli ablayı hayata, üç kız kardeşi ise birbirine bağladı. Birçok branşta spor yapan İlayda Yağmur Yılmaz’ın en büyük tutkusu motosiklet sesi

Giriş Tarihi: 15.9.2016
Spor hayata bağladı
Antalya'da yaşayan 26 yaşındaki tutkunu İlayda Yağmur Yılmaz, Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 'Pist Şampiyonası'nı kazanmak için çalışmalarını sürdürüyor. Hedeflerine adım adım ilerleyen genç kız, lenf kanseri ile mücadele eden ablası Pınar Yılmaz'ın da hayata tutunmasını sağlarken, 7 yaşındaki kardeşi Deva ile de artçısı olarak bin 200 kilometre yol yaptı.

MOTOSİKLET AŞIĞI
Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğrenim görmek için gittiği İstanbul'da çeşitli spor dalları ile de uğraşan İlayda Yağmur Yılmaz'ın hayatı 6 yıl önce bir ağabeyinin motosikletine artçı olarak binmesi ile değişti. Kısa süre içinde motosikletin tüm özelliklerini öğrenen ve kullanmayı da başaran İlayda, 'nin önemli motosiklet pilotlarından da eğitim aldı. 3 sene boyunca pistlerde yarışmak için hazırlık yapan İlayda Yağmur Yılmaz'ın hayali bu yıl Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Pist Şampiyonası'nda gerçekleşecek. 2016 sezonunda Moto56 Racing Team bünyesinde yarışacak olan Yılmaz'ın hedefi pist şampiyonluğuna uzanmak.

ABLASI HAYATA TUTUNDU
İlayda Yağmur Yılmaz, bir taraftan hayallerinin peşinden giderken diğer taraftan da doğuştan bedensel engelli, güçlükle yürüyen ve 6 ay önce de lenf kanserine yakalanan turizmci ablası 29 yaşındaki Pınar Yılmaz'ın tedavi sürecine destek oluyor. Motosiklete her bindiğinde yaşama sımsıkı tutunan Pınar Yılmaz, hastalık sürecinde herkesin kendine mutluluk veren bir uğraşı bulmasını istedi. Abla kardeşin en büyük hayali ise motosiklet üzerinde Avrupa turu yapmak. 7 yaşındaki kardeşi Deva Yılmaz'a da 3 yaşından beri motosiklet sevgisi aşılayan İlayda Yağmur Yılmaz, gelecekte Türkiye'nin ve dünyanın en büyük motosiklet pilotlarından birinin kardeşinin olacağını söylüyor. Deva, Türkiye içinde bin 200 kilometrelik turu başarıyla tamamlayan en küçük artçı unvanının da sahibi. Annesi babası ayrı olan 26 yaşındaki İlayda Yağmur Yılmaz, asker bir ailenin çocuğu olduğu için liseye kadar Siirt'te okudu. Lise eğitimini Ankara'da aldıktan sonra Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü kazandı ama spordan hiç kopmadı. Bir ağabeyinin aracılığıyla motosikletle tanıştığını ve 4 yıl önce ailesinden motosiklet almalarını istediğini anlatan Yılmaz, "Mutluluk kavramını sanki motosikletle buldum. Hız, egzoz sesi, özgürlük bambaşka bir duygu" ifadelerine yer verdi.

AVRUPA'DA YARIŞACAK
Şu anda Türkiye Motosiklet Federasyonu Pist Şampiyonası'na hazırlandığını anlatan Yılmaz, "600 CC'de bayan olarak lisanslı 4 ya da 5 sporcu var. İlk hedefim Pist Şampiyonası'nda birinciliğe uzanmak. Her şey planladığım gibi giderse Avrupa'da yarışmak istiyorum" diye konuştu.

ABLASINI REHABİLİTE ETTİ
Ablası Pınar'ı, motosikletine bindirmemesi noktasında çok uyarı aldığını hatırlatan İlayda Yağmur Yılmaz, "Ablam benim artçım olmaya başladı. İlk başta korkan ablam, şimdi motosiklet tutkunu oldu. Şuan lenf kanseri ile mücadele ediyor ve motosiklet onun motivasyon kaynağı durumunda. halde hayatına çok büyük katkısı var. Hayata 4 elle sarılmasını sağladı" ifadelerini kullandı. (İHA)

GELECEĞİN PİLOTU
YEDİ yaşındaki kardeşi Deva Yılmaz'ın da motosiklet sevgisi ile büyüdüğüne değinen İlayda Yağmur Yılmaz, "Kardeşim 3 yaşındayken önüme biniyordu. Şimdi 7 yaşında ve yurt dışından getirdiğim özel bir aparatla kendime bağlayıp, artçı olarak yol alıyor. Türkiye'de Deva ile bin 200 kilometrelik yol yaptık. En küçük artçı olarak yol aldı ve ödüle layık görüldü. Her motosikleti çalıştırıyor ve biniyor. Seneye kendi motosikleti olacak. İnşallah geleceğin en başarılı motosikletçilerinden biri olacak" ifadelerini kaydetti.

İLK BAŞTA TEDİRGİNDİM
Bedensel engelli ve 5 aylık lenf kanseri ile mücadele eden 29 yaşındaki Pınar Yılmaz ise, kardeşleri ve ailesinin desteğiyle hastalığı atlatmaya çalıştığını söyledi. Ortopedik engelli de olması nedeniyle spor yapabilme şansının çok az olduğunu dile getiren Pınar Yılmaz, "Bana 'Abla motosiklet bir aşk' diyordu. Nasıl bir aşk, tutku diye düşünmeye başladım. İstanbul'a yanına gittiğim zaman yardımlarla kardeşimle birlikte motosiklete binmeye başladım. Motor aşkı bende de başladı" dedi.

HAYATA MOTİVE OLUYOR
Motosikletle gezmenin kendisini hastalığına karşı daha iyi motive ettiğine değinen Pınar Yılmaz, "Etrafımda birçok bedensel engelli arkadaşım var. Ve onların çok karamsar olduklarını görüyorum. 'Biz eksiğiz, biz hiçbir şey yapamayız' zannediyorlar. Bizim de yapabileceğimiz birçok şey var. Kendine güvenmek ve istemek önemli. Kardeşim ve ailemin de bana büyük destekleri oldu" dedi. 7 yaşındaki Deva ise motosiklet kullanmanın tehlikeli olmadığını belirterek, motosiklet üzerinde çok mutlu olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor hayata bağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN