Türkiye'nin en iyi haber sitesi

temizliği

lar açıldı, öğrenciler FETÖ’süz eğitime başladı. FETÖ’cü okul ve öğretmenlerden sonra FETÖ yayınevlerinin ları da temizlendi. Ders kitapları ile birlikte kütüphaneler de temizleniyor

Giriş Tarihi: 21.9.2016
Kitap temizliği
Dershanelerin kapatılmasıyla başlayan Milli Eğitim'de FETÖ temizliği süreci örgütle bağlantılı özel ve yurtların kapatılıp millileştirilmesi, FETÖ üyesi öğretmenlerin ihraç edilmesinin ardından ders larındaki temizlik ile devam etti. Temmuz ayında 16 milyon öğrenciye dağıtılacak ders kitaplarını yeni eğitim yılına hazırlamaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, 58 ders kitabının yazarlarından bazıları FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilince FETÖ üyelerinin yazdığı kitapları tekrar incelemeye aldı. Antalya, Isparta ve Burdur'da da Milli Eğitim müdürlükleri tarafından devlet ve özel okullara gönderilen yazı ile okul kütüphanelerinde FETÖ temizliği yapıldı.

KİTAP TEMİZLİĞİ
Okulların açılmasıyla başta ders kitapları olmak üzere yardımcı kaynak kitaplar ile okul ve sınıf kütüphanelerinde bulunan öykü ve roman gibi kitaplar öğretmenler tarafından FETÖ ile bağlantılı yayınevlerinin listesine göre tek tek ayrıştırıldı. İlk, orta ve lise kademelerinde kitap yazan bu isimlerin ihracı sonrası basılan kitapların tamamı imha edilerek geri dönüşüme gönderildi. Bakanlık, genelinde içeriklerini tekrar gözden geçirdiği 250 milyona yakın kitabı, 19 Eylül'de okulların açılacağı tarihe kadar hazır hale getirdi. Açılış gününe yetişemeyen kitapların ise kısa sürede dağıtılacağı açıklandı.

TEMİZLİK LİSTESİ KALABALIK
Toplatılan ders kitapları arasında Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Coğrafya, Sosyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi zorunlu ders kitaplarının yanısıra, Diksiyon ve Hitabet, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, İşletme, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi, Spor ve Beslenme, Öğretmenlik Mesleğine Giriş gibi çeşitli sınıf ve alanlara ait dersler yer alıyor. Ayrıca 29 yayınevinde basılmış öykü, hikaye, roman gibi okul ve sınıf kütüphanelerinde yer alan kitaplar ve Sızıntı, Aksiyon gibi dergilerin aralarında bulunduğu 15 dergi de imha edilecekler listesinde bulunuyor.

ZAFİYETE NEDEN OLMAZ
Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, henüz öğrencilere dağıtılmayan kitapların eğitimde bir zafiyet oluşturmayacağını söyledi. Bakanlığın kitapların bir hafta içinde güncellenerek tekrar dağıtılacağını açıkladığını hatırlatan Çoban, "Zaten ilk hafta, özellikle ilk sınıflar için oryantasyonla geçer. Okulu tanıma, dersleri tanıma faaliyetleri yürütülür. Bu dönemde kitaba birinci derecede ihtiyaç duyulmaz. Eğitimde aslolan öğretmendir. Kitaplar eğitimi sadece destekler" dedi.

KÜTÜPHANELER MERCEK ALTINDA
TÜRKİYE genelinde 29 bin 629 kütüphanede de FETÖ temizliği başlatıldı. FETÖ üyeleri tarafından yazılan yada FETÖ'yle bağantılı yayınevleri tarafından basılan 672 kitap hakkında toplatma kararı verildi. Milli Eğitim Bakanlığı, OHAL kapsamında çıkartılan KHK ile kapatılan dergi ve yayınevlerinin listesini 81 İl Valiliği'ne bildirdi ve listedeki kitap ve dergilerin tüm kütüphanelerden toplatılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitap temizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN