Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AOSB’den doğalgaz tepkisi

AOSB Başkanı Bahar’dan Enerya’ya fahiş zam tepkisi: Enerya’nın doğalgaz sistem kullanım bedeline fahiş zammı üretimi durdurdu, dev tesisi atıl bıraktı. Aslında kendileri de zarar etti

Giriş Tarihi: 22.9.2016
AOSB’den doğalgaz tepkisi
Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Enerya Gaz Dağıtım AŞ'nin, sistem kullanım bedeline yaptığı yüzde 895 oranındaki zammın ardından, Akdeniz Bölgesi'nin en büyük üretim tesislerinden biri olan Antalya Enerji AŞ'nin üretimini durdurmak zorunda kaldığı belirtti. Enerya'nın 'Antalya OSB hariç' kentin geri kalanına 5 milyon TL'lik yatırım yaptığı bahanesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) sistem kullanım bedelini artırmak için başvuruda bulunduğunu hatırlatan Bahar, bunun ardından sadece Antalya OSB firmalarını etkileyecek bir düzenleme yapıldığını ve sistem kullanım bedelinin yüzde 895 zamlandığını söyledi. Düzenleme ile bin metreküp kullanım için 11,82 TL'lik sistem kullanım bedeli ödeyen bölge sanayicisinin aynı miktar kullanım için 110,54 TL ödemeye başladığı bildirildi.

ENERJİ, MİLLİ SERVETTİR
AOSB Başkanı Bahar, "Antalya Enerji, Antalyalıların kurduğu çok değerli ve önemli bir yatırımdır. Ancak bu yatırım şu an atıl durumdadır. Bölgemize tek kuruş yatırım yapmamış olan Enerya'nın faturayı tek bir tesise çıkarması kolaya kaçmaktır. Bu durum hukuka, adalete, ekonomik insafa sığmaz. Antalya Enerji gibi dev bir tesisin durması, ülke ekonomisinde kayıplar yaşamasına neden olacaktır. Bu sorun artık memleket meselesi olarak ele alınmalıdır. Dolayısıyla bu durum sadece Antalya OSB sanayicilerini değil, tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren milli bir meseledir" dedi. Başkan Bahar, "Uygulamanın Enerya dahil hiç kimseye de faydası yoktur. Firma zam yaparak karını artırmayı hedeflemiş ancak kendi kazdığı çukura düşmüştür. Antalya Enerji'nin üretimde olduğu dönemde Enerya'ya yaklaşık 850 bin TL sistem kullanım bedeli ödüyorken, tesis üretimini durdurduğu için şimdi ortalama 150 bin TL ödüyoruz. Azıcık matematik bilgisi olan, ticaretten anlamayan biri bile bu durumun ticaretin doğasına aykırı olduğunu görebilir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AOSB’den doğalgaz tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN