Derinizi dermatologlara emanet edin

Estetik ve güzellik alanında yapılan uygulamalar nedeniyle hasta şikayetlerindeki büyük artışa dikkat çeken Dr. Şeyda Bayraktaroğlu “Derinizi dermatologlara emanet edin” dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Derinizi dermatologlara emanet edin

Son zamanlarda estetik ve güzellik amaçlı tedaviler doğrultusunda yapılan uygulamalar nedeniyle hasta şikayetlerinde yoğun artış yaşandığı bugünlerde kapısını çaldığımız Dermatoloji Uzmanı Dr. Şeyda Bayraktaroğlu, uygulamaların uzman ellerle yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bayraktaroğlu, cilt sağlığını korumak ve doğal görüntüyü yakalamak adına yapılan lazer uygulamaları, bölgesel zayıflama, selülit, varis tedavisi, botoks, dolgu, PRP, kök hücre, iple yüz asma, iğne, radyofrekansla cilt gençleştirme, tedavileri gibi konularda sorularımıza cevap verdi.
Cilt gençleştirmek adına yapılan uygulamalar nelerdir? Herkese her uygulama yapılır mi? İhtiyaç nasıl belirlenir?
Önemli olan cilt sağlığını korumak ve doğal görüntüyü yakalamak. Cilt gençleştirmeyi planlarken pek çok faktörü değerlendirmek gerekiyor. Uygulama yapacağımız kişinin istekleri çok önemli ancak öncelik vermemiz gereken işlem, ilk istenen işlem olmayabiliyor. Örneğin dolgu isteği ile gelen birine eşlik eden başka problemleri de varsa altın iğne ya da ip uygulamasına yönlendirebiliyorum. Kişinin isteği ve hekimin muayenesi sonucu ortak bir plan yapıp çok da acele etmeden ilerlemek gerekir. Estetik kozmetik işlemlerde en önemli konular cilt sağlığını korumak ve doğal görüntüyü yakalamak. Kişinin ihtiyacına göre kombinasyon tedavileri yapmak gerekir.
Günümüz teknolojisinde yapılacak uygulamaları destekleyen bir çok alet var. Bunlar destek olarak değerlendirilebilir mi?
Yeni çıkan ve sonuçları başarılı olan cihaz ve teknolojiler yakından takip edilmelidir. Özellikle lifting etkisi güçlü olan, derinin kollajen içeriğini artırarak cilt gençleştirmeye katkısı olan, bilimsel olarak da onaylanmış cihazları kullanıyoruz. Kozmetik uygulama kişiye özel ve belli bir planlama sonrası gerçekleştirilmeli. Hiçbir cihaz ya da uygulama tek başına yeterli olamaz. Kişinin ihtiyacına göre kombinasyon tedaviler yapmak gerekir.
Vücut şekillendirme ile ilgili nasıl bir sistem uygulanıyor?
Bölgesel zayıflama ve selülit uygulamaları, radyofrekans, vakum, lipoliz uygulamaları ile vücutta spor ve diyetle daralmayan alanlarda gözle görülür, ölçülebilir azalma sağlayabiliyoruz. Doğum sonrası ya da gebelik sonrası kilo verdikten sonra oluşan deri sarkmalarında, kadınlarda özellikle bacaklarda sorun olan selülitli alanların tedavilerinde cihaz ve iğne uygulamaları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Uzmanlık estetik kozmetikte önemlidir.
Cilt hastalıkları tanı ve tedavisi sanki işin içine güzelleşme girince geri planda mı kalıyor?
Deri ve zührevi hastalığı branşında 5 bine yakın hastalık bulunmakta. Yeni doğandan ileri yaşlara kadar tüm hastalarda dermotolojik sorunlar olabilmektedir. Derinin kozmetik uygulamalarında da önce derinin bir uzman tarafından değerlendirilmesi çok önemli. Örneğin, vitiligosu (alaca hastalığı) olan bir hastaya lazer tedavileri yapılması, yeni çıkışlara neden olabilir. Uygulamanın kontrol altında yapılması çok önemlidir.
Kadın hasta popülasyonu kadar erkek hastaların sayısının hiç de yadsınamaz sayıda olduğu doğru mu?
Kesinlikle. Günümüz yaşantısında artan sosyal iletişimle birlikte artık erkekler de estetik kozmetik işlemler yaptırıyorlar, bunu saklamıyorlar, hatta erkek ve kadın arkadaşlarına da tavsiye ediyorlar. Lazer epilasyon, saç dökülmesi tedavisi, botoks, profesyonel cilt bakımları erkeklerin en çok tercih ettiği uygulamalardır.
Düzenli cilt bakımı ile ilgili neler söylersiniz? Bu bakım zaman içinde ne kazandırıyor?
Derimiz çevre kirliliği, güneş, yoğun makyaj gibi dış faktörleren çok etkilenir. Genetik yapımız ne kadar güçlü olsa da gün içinde derimizde, dış faktörlere bağlı leke, nemsizlik, ince kırışıklıklar gibi problemler ortaya çıkar. Ayda bir düzenli olarak profesyonel ellerde yapılacak cilt tipine uygun cilt bakımları hem cildimizi bu dış etkenlere karşı dayanıklı hale getirir, hem de erken yaşlanmayı geciktirir.
Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Son yıllarda estetik kozmetik sektöründe inanılmaz bir büyüme yaşanıyor. Ne yazık ki bu büyümenin yanında getirdiği en önemli dezavantaj ruhsatsız, bilgisiz, eğitimsiz kişilerin de işlem yapmaya cesaret etmeleri. Yasalar gereği ülkemizde estetik kozmetik işlemeler yapabilecek iki uzmanlık alanı bulunmakta. Bunlar, dermatoloji uzmanları ve plastik cerrahi uzmanlarıdır. Gittiğiniz yerde muhakkak uygulama yapacak kişinin diplomasını görün, derinizi dermatologlara emanet edin.

ERKEKLER DE YAPTIRIYOR
Lazer epilasyon uygulamaları hakkında bilgi verir misiniz? Lazer epilasyon uygulamasında kişinin cilt ve kıl yapısına, epilasyon yapılacak alana göre lazer çeşidine karar veriyoruz. Ayrıca sistemik hastalıklar, guatr gibi, hormonal bozuklular gibi tıbbi durumları da muhakkak sorgulamaktayız. Aynı kişide tedavinin devam eden zamanlarında tüylerin incelmesi, yazın tenin bronzlaşması gibi nedenlerle lazer cihazını değiştirmek de gerekebilir, o nedenle tüm lazer epilasyon cihazlarının olduğu bir sistemle çalışıyoruz. Günümüz yaşantısında artan sosyal iletişimle birlikte artık erkekler de estetik kozmetik işlemler yaptırıyorlar. Bunun başında da epilasyon geliyor.

Fulya SARMAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derinizi dermatologlara emanet edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN