Türkiye'nin en iyi haber sitesi

öncesi psikolojik danışmanlık hizmeti

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Evlilik öncesi psikolojik danışmanlık hizmeti

Cinsel Tirapist ve Aile Danışmanı Psikolog Sultan Gök, çiftlere öncesi dönemi ile ilgili bilgiler verdi. Evlilikle ilişkilerin farklı bir forma dönüşecek olmasının bir takım soruları beraberinde getirdiğini hatırlatan Gök, "Bu durum, 'Sorunlar devam edecek mi?', 'İlişkileri çiftleri tatmin ediyor mu?', 'Kendilerini güvende hissediyorlar mı?', 'Evlilikten tarafların beklentileri birbiriyle uyumlu mu?' gibi birçok soruyu beraberinde getirir. Evlilik öncesi danışmanlıkta, çiftler iki parametre üzerinden değerlendirilir. Bireysel değerlendirmede kullanılan, bireylerin kişilik özellikleri, bireysel becerileri, tek tek yapılan testlerle ölçülür, ilişki doyumu, ilişkiden beklentiler gibi evlilikten beklentilerini ölçümlediğimiz diğer testlerle birlikte değerlendirilir" bilgisini verdi.

EVLİLİK TERAPİSİ VE ÖNEMİ
Evliliğin değerlendirilmesinden elde edilen bilgilerden hareketle, çok çeşitli yaklaşım ve teknikler kullanarak uygun terapi sürecinin başlatılmış olacağını anlatan Psikolog Sultan Gök, "Empati geliştirme, sorun ve çatışma çözme becerileri, becerileri, içgörü geliştirme, duygusal ve genel farkındalık geliştirme, duyguları, korkuları ve öfkeyi kontrol etme, gevşeme ve rahatlama becerileri geliştirme gibi hedefler doğrultusunda çalışma yapılır. Eşlere bazı görevler verilerek terapi süreci desteklenir" dedi.

DOĞRU ADIMLAR
Çiftlerin çoğunun, yıllar içerisinde deneme yanılma yöntemiyle de olsa eşinin nelerden mutlu olacağını, sevgisini nasıl ifade edebileceğini keşfettiğini söyleyen Gök, konuşmasını şöyle tamamladı: "Ancak her durum bu şekilde ilerlemez. Kişiler eşinin sevgi dilini kullanmak yerine kendi sevgi dilini kullanmayı tercih edebilir ve bunda ısrarcı olabilir. Ya da hangi sevgi dilini kullanması gerektiğini kestiremez. Kendilerini bir anda önünü alamadıkları ikili bir çatışma içerisinde bulabilirler. Bu noktada olaylar daha karmaşık, içinden çıkılmaz bir hale gelmeden bir profesyonelden destek almaları en doğru karar olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlilik öncesi psikolojik danışmanlık hizmeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN