Obeziteye karşı beslenme çantası

Diyetisyen Gizem Savacı, bilinçsiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkan obezitenin önlenebilmesi için önemli bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Obeziteye karşı beslenme çantası

Obezite, Diyabet ve Beslenme Akademisi (OBESITAS) Diyetisyeni Gizem Savacı, fiziksel aktivitenin azalmasına, bilinçsiz ve dengesiz beslenmenin artmasına bağlı olarak çocukluk çağı ve adölesandönem obezitesinin önemli bir problemi haline geldiğini belirterek, ailelere tavsiyelerde bulundu.

EVDE HAZIRLANAN YİYECEK
Sağlıksız atıştırmalıklar, kızartma ve fast-food kültürünün çocukları beslenme çantalarından ve evdeki sağlıklı atıştırmalardan uzaklaştırdığına çeken Savacı, "Çocukluk çağı obezitesinin giderek yaygınlaştığı ülkemizde, çocukları dışarıdan beslenmeye yöneltmek yerine, hem lezzetli hem de sağlıklı atıştırmalıklar ve besinler tüketmelerinde etkin rol oynayabiliriz. Unutmamak gerekir ki, en sağlıklı besinler evde doğru koşullarda hazırlanmış olanlardır" ifadelerini kullandı.

BÜTÜN BESİN GRUPLARI
Çocukların beslenme çantasında et, süt, sebze ve meyve grubunun olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Savacı, "Dışarıdan alacağı hamburger ve benzeri yiyecekler yerine evde hazırlanmış ton balıklı, tavuklu, peynirli sandviçler hem besin değeri açısından hem de hijyen açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Menüyü ayran veya yoğurt gibi süt grubu olan bir besinle tamamlayın ve ara öğünde tüketmek üzere mevsimine uygun bir porsiyon meyve ilave etmeyi unutmayın" şeklinde konuştu.

SEBEPLER
Gizem Savacı, şişman olan çocukların beslenmelerinin düzenlenmesi, fiziksel aktivitelerinin artırılmasının yanı sıra şişmanlığın altında yatan psikolojik veya fiziksel sebeplerin araştırılmasının ileride karşılaşılabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için önemli olduğunu vurguladı. Savacı şöyle konuştu: "Şişman çocuğun beslenmesi için ev halkının da düzenli beslenmesi, evdeki pişirme yöntemlerinin ve yemek tercihlerinin uygun şekilde olması gerekir. Okul kantinlerinde satılan hazır gıdalar yerine çocuklarınıza beslenme çantası hazırlamak ve onlara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak gerekmektedir."

KURUYEMİŞ TAVSİYESİ
Diyetisyen Gizem Savacı, annelerin zihin açıklığı olması amacıyla çocuklarına içirdiği şurup ve haplara da dikkat çekti. Bu şurup ve haplar yerine doğal yollarla bu ihtiyaçların karşılanabileceğine dikkat çeken Savacı, "Beslenme çantasına ilave edilecek ceviz, fındık ve gibi kuruyemişler çocuklarınızın omega 3 ihtiyacını karşılar" ifadelerini kullandı.

PORSİYON MİKTARINA DİKKAT
"Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden birisi olan obezitenin yaygınlaşmasının sebeplerinden birisi enerjisi yüksek besinlerin büyük porsiyonlarda tüketilmesidir" diyen Savacı, şunları ekledi: "Hazırladığımız besinlerin yüksek miktarda yağ içermemesine ve çocuğun yaş grubuna göre uygun porsiyon ölçülerinde olmasına dikkat edilmelidir. Çocukluk çağı obezite tedavisi diyetisyen, hekim ve aile işbirliği içinde yapılmalıdır. Tedavinin en önemli amacı, alışkanlıkların şekillendiği bu yaş aralığındaki çocuklarda hayat boyu kilo kontrolünün sağlanması; düzgün beslenme ve sporun yaşam biçimi haline getirilmesidir. OBESİ-
TAS ailesi olarak hem çocuklarınızın büyüme ve gelişme döneminde sağlıklı gelişimlerini tamamlamaları, hem de sağlıklı beslenme alışkanlığını eğlenerek öğrenmelerini sağlayarak kalıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz. 'Sağlıklı çocuklar bilinçli ebeveynler' sloganıyla yola çıkarak ebeveynlerin çocukların yaşam biçimi ve beslenme düzenlerindeki değişimlerde ne kadar etkili olduğu ile ilgili eğitimlere başladık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obeziteye karşı beslenme çantası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN