Türkiye'nin en iyi haber sitesi

iteye karşı cerrahi çözümler

Özel OFM Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Pınar iteye cerrahi çözüm konusunda yaşanan gelişmeleri anlattı

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Obeziteye karşı cerrahi çözümler

Özel OFM Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Pınar iteye cerrahi çözüm konusunda yaşanan gelişmeleri anlattı. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Dr. Pınar, obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu olduğunu belirterek, "Obezite vücutta bulunan yağ birikiminin beslenmeye bağlı aşırı artışı olarak tanımlanabilir. Obezite tanısı vücut kitle indeksi olarak tanımlanan vücut ağırlığının boya oranı hesaplanarak konulmaktadır. Bu endeks 30'un üzerinde ise obez olarak değerlendirilir, 40'ın üzerinde ise aşırı obez olarak adlandırılabilir" şeklinde konuştu.

DİYET VE SPOR DA ÖNEMLİ
Obezite hastalığıyla mücadele kapsamında uygun ve spor programlarının önemli yer tuttuğunun altını çizen Dr. Pınar, "Ancak modern yaşam koşulları, sosyal hayat tarzı ve çalışma hayatı standartları gibi nedenlerden dolayı bu programlar çoğu zaman sekteye uğramaktadır. Bunun yanında dünyada ve ülkemizde obeziteyle mücadele kapsamında birçok bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Obeziteyle mücadelede bir diğer yöntem ise cerrahi mücadele yöntemidir. Vücut kitle endeksi 35 ve üzerinde olan diyet ve spor programlarının başarısız olduğu ergenlik döneminden başlayıp 60'lı yaşlara kadar hastalarda uygulanabilen cerrahi yöntemlerin başarı şansı, yani ömür boyu zayıf kalabilme oranı yüzde 80-90 gibi yüksek düzeylerdedir" ifadelerini kullandı.

OBEZİTE ORANI ARTIYOR
Türkiye'de obez nüfus oranının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki gibi hızla arttığına dikkat çeken Pınar, "Son yapılan araştırmalarda bu oran yüzde 30'ları bulmuştur. Obezitenin gerek önlenmesi gerekse tedavileri açısından bu hastalık ülke ekonomilerine de ciddi zararlar vermektedir. Büyük bir sosyal ve sağlık problemi olmasının sebebi ise ciddi iş gücü kaybı, yaşam konforu azalması ve beraberinde vücutta oluşturduğu harabiyet ve organ fonksiyon bozukluklarıdır. Bunlar arasında kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, iç organ kanserleri, akciğer problemleri, eklem hastalıkları, üreme sağlığı problemleri sayılabilir. Bu oluşturduğu hastalıklar ve sağlık problemleri hem yaşam süresini ciddi oranda kısaltmakta hem de yaşam konforunu ciddi anlamda bozmaktadır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obeziteye karşı cerrahi çözümler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN