Yörük kızının başarı öyküsü

Ailesiyle yılın 365 günü kıl çadırda hayatını sürdüren 19 yaşındaki Yörük kızı Keziban Özgül Yagal, hayalini kurduğu öğretmenlik için üniversiteyi kazanmayı başardı

Giriş Tarihi: 28.9.2016
Yörük kızının başarı öyküsü
Anadolu'da konar göçerliğin som temsilcilerinden Sarıkeçililer Yörüklerinden olan ve ailesiyle yılın 365 günü kıl çadırda hayatını sürdüren 19 yaşındaki Keziban Özgül Yagal, üniversite sınavını kazanarak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne başladı.

KIL ÇADIRDAN BİR ÇOBAN EKSİLDİ
Babası İbrahim, annesi Hanife ve kız kardeşleriyle kıl çadırda kalan Yagal küçüklükten beri öğretmen olma isteğini yaylalarda sürüleri otlatırken çalışmaya devam ederek gerçeğe dönüştürdü. İlk öğretimini zor şartlarda bitirdikten sonra liseyi yatılı bir Anadolu lisesini kazanarak tamamlayan 19 yaşındaki örnek genç, üniversite sınavına kıl çadır içinde hazırlandı. Hayal ettiği Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanan Keziban Özgül Yagal, "Bir kişinin okula gitmesi çadırdaki bir çobanın eksilmesi anlamına geliyordu. Ailem buna rağmen okumam için çaba gösterdi ve onlar bu kadar inanmasaydı, hayatım boyunca keçi gütmeye devam edecektim" dedi.

HUZURLU YÖRÜK HAYATI
Kendisi gibi eğitim alması zor olan genç kızlara örnek olabilmek için gayret gösterdiğini anlatan Yagal, "İnancın peşinde koşarak çalışmanın güzel sonuç verdiğini gördüm. Üniversitede, sakin bir hayattan gürültülü bir ortama girdim. En çok rahatsız olduğum konu insanların fazla fazla, bağıra bağıra konuşmaları. Yörüklerin hayatı daha zor olsa da huzurlu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörük kızının başarı öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN