Amatörün sağlığı tesisatçıya emanet

Antalya SAL’da sakatlanınca karga tulumba taşınan futbolculara 16 yıl önce HEM’den ‘Masörlük Belgesi’ alan İsmet Yaka müdahale ediyor. Yaka’nın asıl mesleği tesisatçılık

Giriş Tarihi: 3.11.2016
Amatörün sağlığı tesisatçıya emanet
Antalya Süper Amatör Lig'de sağlık skandallarının ardı arkası kesilmiyor. SABAH Akdeniz'in yıllardır gündeme getirdiği soruna çözüm bulunamadığı gibi, sakatlanan amatör futbolcuların karga-tulumba taşınmasına yeni bir skandal daha eklendi. Amatör küme maçlarında sakatlanan futbolculara, yıllardır buz ve su yöntemiyle yapılan yanlış müdahale, sporcuda sakatlığın yanında hayati tehlike riski de doğuruyor. Çünkü, Antalya'da sakatlanan futbolcuya asıl mesleği tesisatçılık olan, 16 yıl önce aldığı masörlük belgesiyle görevlendirilen kişi müdahale ediyor.

KARGA-TULUMBA TAŞINIYOR
Sakatlanan futbolculara nasıl müdahale edileceği konusunda yeterli eğitilmeyen hakemler, sakatlık sonrası futbolcuların takım arkadaşlarının kucağında taşınmasına göz yumarken, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce dışarıdan görevlendirilen belgeli sağlık personellerinin de sakatlık sonrası futbolcuların bu şekilde taşınmasına izin vermesi, durumu daha da vahim bir hale getiriyor. Bu durumun son örneği Antalya Süper Amatör Lig (SAL) 7. haftasında oynanan Erdem Gençlik- Konaklıspor maçında şahit olundu. Karşılaşma sırasında sakatlık geçiren futbolcuya müdahale yine takım arkadaşları tarafından yapıldı. 'Sağlık görevlisi' İsmet Yaka da 16 yıl önce Halk Eğitim Merkezi'nden (HEM) aldığı ve bir daha da güncellemediği belgeyle sağ elinde buz, sol elinde pet şişe suyuyla sahaya koştu. Yaka'nın asıl mesleğinin tesisatçılık olması da durumun bir başka trajikomik yanı. Yaşanan bu tablo amatör spor kulüplerinde yaşanan acı gerçeği gözler önüne seriyor. Yaka, 16 sene önce HEM'den toplam 66 saat süren sağlık eğitiminin ardından aldığı belgeyle kendisine Türkiye Futbol Federasyonunca verilen 'Sağlık Görevlisi' kartıyla saha içinde görev yapmaya devam ediyor.

HEM İLE TFF'NİN EĞİTİMİ FARKLI
Yasaya göre her amatör lig takımı kendi sağlık personelini kendisi bulundurmak zorunda. Ancak maddi imkanı olmayan kulüpler için de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 'Masör belgesi'ne sahip kişileri görevlendiriyor. Uzmanlar, sporcu sakatlanmaları ile normal insan sağlığının çok ayrı bir durum olduğunun altını çiziyor. Örneğin Halk Eğitim Merkezinin açtığı bir kursla, Türkiye Futbol Federasyonunun düzenlediği kursun içeriği çok farklı. Halk Eğitim Merkezindeki kursiyerler genel insan sağlığı konusunda bilgilendirilirken TFF'nin belli dönemlerde düzenlediği kursta sporcuların karşılaşabilecekleri sakatlıklar daha detaylı olarak bire bir anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amatörün sağlığı tesisatçıya emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN