Altınbeşik Mağarası

Antalya’nın İbradı ilçesinde ‘Gizli cennet’ olarak bilinen Altınbeşik mağarasını görmek için binlerce turist geliyor

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Altınbeşik Mağarası

Antalya'nın İbradı ilçesinde bulunan sarı renkteki beşik şeklindeki kemerleri dolayısıyla Altınbeşik ismi verilen ve yer altı gölü üzerinde botla gezilebilen mağarayı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Sodalı suyu dolayısıyla turkuvaz renginde olan göl, mağaranın içine süzülen ışıklarla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Mağaranın içine botlarla giren ziyaretçiler, kürek çekerek gizemli bir yolculuğa çıkıyor.

BEYŞEHİR BAĞLANTISI
İbradı Kaymakamlığına vekalet eden Akseki Kaymakamı Murat Beşikci, mağaranın yaklaşık bin 150 hektarlık Altınbeşik Milli Parkı alanı içerisinde yer aldığını söyledi. Mağaranın yaklaşık 5 kilometrelik kısmında keşif çalışmaları yapıldığını ifade eden Beşikci, "Mağaranın genel uzunluğunun 10 kilometreyi bulduğu tahmin ediliyor. Yöre halkı mağaranın Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğunu söylüyor. Uzmanlar mağaranın 130 milyon yılda oluşumunu tamamladığını belirtiyor" diye konuştu. Beşikçi, Altınbeşik'in Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük yer altı gölüne sahip olduğunu vurguladı.

ASTIMA İYİ GELİYOR
Antalya Büyükşehir Belediyesi İbradı Meclis Üyesi ve İbradı Koordinatörü Serdal Çavuşoğlu ise mağaranın ve yer altı gölünün Oymapınar Barajı ile ilgili su kaynakları araştırılırken keşfedildiğini belirtti. İlk dönemler fazla tanınmayan mağaranın 2000'li yıllarda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile yapılan çalışmalar sonunda turistlerin ziyaretine açıldığını kaydeden Çavuşoğlu, "Burası 650 metre yüksekliğindeki dağın altında gizli bir cennet. Ziyaretçiler içine girdiğinde rahatladıkları mağaranın astım hastalıklarına iyi geldiğini söylüyor. Tahlillerde mağaradaki suyun çok temiz olduğunu gördük" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altınbeşik Mağarası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN