Telekulak davası silbaştan başladı

Yasadışı dinleme davasında hakim heyeti ve savcı değişti. Yeni heyetle süren davada daha önce salıverilen sanıklar için tutuklama kararı çıktı

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Telekulak davası silbaştan başladı

Antalya'da 2009 ile 2013 yılları arasında sahte belge düzenleyerek elde ettikleri dinleme kararlarıyla aralarında belediye başkanları, milletvekilleri, bürokratlar, gazeteciler, işadamları, emniyet ve jandarma mensuplarının da bulunduğu 130 kişiyi dinleyen FETÖ'cü polislerle ilgili davanın görülmesine devam edildi. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Şenol Oral ile tutuksuz yargılanan Gökhan Tayuk ve Sunal Sevindik katıldı. Duruşmada mağdurlardan eski Milletvekili Yıldıray Sapan, emekli polis Hikmet İskender ve Emniyet-Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Zeki Kılınç da yer aldı.

MAHKEME HEYETİ DEĞİŞTİ
Bu arada mahkeme heyeti ile savcısının da değiştiği gözlendi. Yenilenen mahkeme heyetine Ogün Ahmettepe başkanlık yaptı. Davanın savcılığını ise Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci üstlendi. Duruşmada ilk olarak söz alan tutuklu sanık Şenol Oral, önleyici dinleme yaptıklarını, hiç kimseyi yasadışı dinlemediklerini belirterek, "Beş bin tane dinleme yapıldı. Onlarca terör olayı önlendi. Biz dinleme yaparken bize telefon numarası gelir. İsme bakmayız" diyerek kendini savundu.

FETÖ'DEN YARGILANSIN
Tutuksuz yargılanan Gökhan Tayuk ve Sunal Sevindik de suçsuz olduklarını, sadece görevlerini yaptıklarını ifade etti. Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, tutuklu sanık Şenol Oral'a önleyici dinlemede isimleri neden bilmediklerini sordu. Oral, kendilerine blok olarak telefon numaralarının geldiğini ve sorgulamada bir numara ile ilgili 10 farklı isimle karşılaştıklarını söyledi. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcısı "İstihbarat bilgi toplama değildir. Değerlendirmedir, kıymetlendirmedir" diyerek telefon numarasındaki isimlerin niçin bilinmediği sorusunu tekrarladı. Oral benzer cevaplar vererek kendisini savundu.

TUTUKLANDILAR
6 saat süren duruşmanın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, tutuklu sanık Şenol Oral'ın tutukluluk halinin devamına karar verirken, duruşmaya katılan tutuksuz sanıklar Gökhan Tayuk ile Sunal Sevindik'in tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmada bulunmayan diğer 9 sanık hakkında da tutuklama kararı verdi. Mahkeme ayrıca davanın FETÖ soruşturmaları kapsamına alınması için Emniyet Müdürlüğü ve Terör Savcısı'ndan bilgi istenmesini karara bağladı.
Duruşmaya katılan mağdurların avukatları da sanıkların FETÖ davaları kapsamında örgütlü suçtan yargılanmalarını gerektiğini söyledi. Mağdurlardan İskender ve Kılınç da FETÖ tarafından mağdur edildiklerini yineleyerek, "Önünüzde canlı iki örnek duruyor. Bu örgütün mağdur ettiği iki kişiyiz. Bu nedenle sanıkların tamamı FETÖ kapsamında yargılanmalı. Tutuksuz olanlar tutuklanmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telekulak davası silbaştan başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN