Düğmeli evler turist bekliyor

Antalya’nın Akseki ilçesindeki 300 yıllık tarihi düğmeli evleri görebilmek için her yıl 50 bine yakın turist bölgeye geliyor

Giriş Tarihi: 6.11.2016
Düğmeli evler turist bekliyor

Antalya'ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Akseki'deki 300 yıllık geçmişi olan tarihi düğmeli evler, ayakta kalma mücadelesi veriyor. İnşası sırasında iskele olarak kullanılması için dışarıda bırakılan ahşap kısımlarının düğmeye benzetilmesi nedeniyle yöredeki evlere 'düğmeli ev' adı veriliyor. Özellikle fotoğraf meraklılarının sıkça ziyaret ettiği düğmeli evler, her geçen yıl daha fazla turisti bölgeye çekiyor.

HEPSİ BİRER SANAT ESERİ
Zamana yenik düşen evlerin restore edilerek yeniden ayağa kaldırılmasıyla ilçeye gelen turist sayısında büyük artış yaşandı. Akseki Kaymakamı Murat Beşikci, vatandaşların ve yabancı turistlerin birer sanat eseri olan düğmeli evleri keşfetmelerini dört gözle beklediklerini söyledi. Düğmeli evlerin genellikle en az 2 kat inşa edildiğine dikkati çeken Beşikci, duvarlarında 60-70 santimetre genişliğinde taşlar kullanıldığını aktardı. Akseki'de yaklaşık 500 düğmeli ev bulunduğunu aktaran Beşikci, "Kamuya ait düğmeli evlerden bir kısmı her sene Antalya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığından temin edilen ödeneklerle restore edilerek yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuluyor. Daha önce 10 yılda gelen 50 bin turisti, düğmeli evlerin restore edilmesine başlanmasıyla her yıl ağırlamaya başladık" bilgisini verdi.

SEL GİBİ TURİST AKACAK
Düğmeli evlerin yoğun olarak bulunduğu Sarıhacılar Mahallesi'nde işletmecilik yapan Mustafa Kavasoğlu ise "Müze konusunda 30 yıla yakın bir hazırlığım vardı ve geçen yıl açılışını yaptık. Otel ve restoran oluşturduk. Kültürel turizme katkı olması için bu yatırımları yapıyoruz. Turistlere deniz, güneş ve kum dışında bir alternatif sunmamız gerekiyor. Bu mahalle bence kültür turizminin en iyi şekilde ön plana çıkartılarak uygulanabileceği bir mekan. Birkaç yıl sonra burası insanların sel gibi aktığı bir yer olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğmeli evler turist bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN