Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 milyon dolarlık ultralüks yat

Antalya Serbest Bölge’de, bir İngiliz işadamı için yapılan ‘Samurai’ adlı 30 milyon dolar değerindeki 60 metrelik ultralüks yat sahibine teslim edildi

Giriş Tarihi: 13.11.2016
30 milyon dolarlık ultralüks yat

Türkiye'de yat üretiminde ilk sırada yer alan Antalya Serbest Bölge'de birbirinden lüks ve ultralüks tekneler denize indirilmeye devam ediyor. İmal edilen teknelerin neredeyse tamamı yurtdışına satılan Antalya Serbest Bölge'de, son olarak 30 milyon dolarlık ultralüks bir yat daha tamamlanarak sahibine teslim edildi.

24 YAT DENİZE İNDİ
Alya Yatçılık firmasının, İngiliz işadamı müşterisi için imal ettiği ve uzunluğu 60 metre 20 santimetre olan 'Samurai' adlı ultralüks yat, sahibi tarafından teslim alındı. Bu yıl içerisinde 24 yatın tamamlanarak denize indirildiğini belirten Antalya Serbest Bölge AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, bu yatların toplam satış gelirinin 90 milyon dolar olduğunu açıkladı. Hollanda, İngiltere, Avustralya, Katar, ABD gibi ülkelere satış yapıldığını belirten Gürses, yıl sonuna kadar bunlarla birlikte toplam 40 yatın denize indirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

15 YILDA 742 MİLYON DOLAR
Antalya Serbest Bölge'de yaklaşık 15 yılda 332 yat denize indirildi. Dünyaca ünlü birçok isme satışı yapılan yatlardan 741 milyon dolar gelir elde edildi. 2014 yılına kadar metre bazındaki üretimde Türkiye üçüncülüğüne kadar yükselen Antalya, 2014'ten itibaren ikinci sıradaki Tuzla ve ilk sıradaki Bodrum'u geride bırakarak, ilk sıraya oturdu. Antalya'daki bu gelişim, Türkiye'yi de dünya yat üretiminde 3'üncülüğe kadar taşıdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 milyon dolarlık ultralüks yat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN