Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mide küçültmede başarı yüzde 100

Giriş Tarihi: 13.11.2016
Mide küçültmede başarı yüzde 100

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2015’te 514 kişi mide küçültme ameliyatı oldu. ABD ve AB ülkelerinden bile hastaların geldiği Antalya, obezite ameliyatının da merkezi haline geldi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin mide küçültme operasyonlarındaki başarısı Türkiye sınırlarını aştı. Hastaneye ABD ve AB ülkelerinden de hasta geliyor. Genel Cerrahi Kliniği'nden Doç. Dr. Mehmet Tahir Oruç, 2015 yılında 107 erkek 407 kadın olmak üzere toplam 514 morbid obezite (ölümcül obezite) hastasının mide küçültme ameliyatı olarak yeniden sağlığına kavuştuğunu söyledi. Oruç, "Mide küçültme ameliyatının ardından hastalar kilo vermeye başlayınca şeker, tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da ortadan kalkıyor. Sağlığı düzelen hastaların yüzü de gülmeye başlıyor" dedi.

YÜZDE 80'İ KADIN HASTALAR
Doç. Dr. Oruç, hastanede 4 yıldır bu ameliyatı yaptıklarını ve Türkiye'nin her yerinden çok sayıda hastanın kendilerine başvurduğunu belirterek, "Her yıl farklı illerden gelen 500'ün üzerinde hastaya operasyon yapıyoruz. Hiçbir hastamız sağlık sorunu yaşamadı. Hastaların yüzde 80'i kadınlar. Özellikle evde oturan kadınların hareketsiz yaşamı aşırı kilo almalarına neden oluyor" dedi. Turizmci Makbule Yalman (52), mide küçültme operasyonunun ardından 7 ayda 112 kilodan 72 kiloya düştü. Kilo vererek sağlığına yeniden kavuşan Yalman, "Bu kararı vermekle hayatım kurtuldu. Zayıfladığım ve sağlığıma kavuştuğum için kendimi dünyanın en şanslı insanı sayıyorum" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

HAVADA KUŞ GİBİ UÇABİLİRİM
Aşçı olan ve hayatı boyunca hep kilo sorunu yaşayan Berrin Demir (29) ise 120 kilodan 68 kiloya kadar düştüğünü söyledi. Kendisini artık kuş gibi hafif hissettiğini belirten Demir, "Kendimi çok huzurlu ve mutlu hissediyorum. Kuş gibi havada uçabilirim" dedi.

'BU BEN MİYİM' DİYORUM
Mide küçültme operasyonunun ardından 110 kilodan 60 kilo düşen Zübeyde Kaçar (36), artık kendisini çok mutlu ve huzurlu hissettiğini söyledi. Üç çocuk annesi Kaçar, "Beş kuruş para ödemeden devletimizin sağladığı olanak sayesinde kilolarımdan kurtulup sağlığıma yeniden kavuştum. Aynanın karşısına geçtiğimde 'Bu ben miyim' diye sorduğum zaman oluyor" diye konuştu. Midesi küçültülen şoför İbrahim Kocabaş da, 140 kilodan 82 kiloya düştüğünü söyledi. En büyük hayalinin göbeğinin direksiyona değmemesi olduğunu belirten Kocabaş, "Artık direksiyon karnıma değmiyor. Devletimizin sunduğu olanak sayesinde sağlığıma yeniden kavuştum" ifadelerini kullandı.

HAYATIN TADINA VARDIM
Aşırı kilolarından dolayı geçtiğimiz yıl 17 Eylül'de mide ameliyatı olan Turizmci Emre Atlı (36), 143 kilodan 102 kiloya düştüğünü söyledi. Böyle bir ameliyatı olduğu için çok mutlu olduğu da belirten Emre Atlı, "Kilolarımı vermeye devam ediyorum. Kendimi çok mutlu ve huzurlu hissediyorum. Birçok insan devlet hastanesinde böyle bir ameliyatın yapıldığını bile bilmiyor. Söyleyince şok oluyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mide küçültmede başarı yüzde 100
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN