Günlük kiralıkta güvenlik boşluğu

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Günlük kiralıkta güvenlik boşluğu

Antalya’da günlük kiralık evler mantar gibi çoğalıyor. Bu evler hem vergi kaybına hem de ciddi bir güvenlik sorununa yol açıyor

Günlük ve saatlik konut kiralamaları, terör olaylarının ardından mercek altına alındı. Günlük kiralık konutların en yaygın olduğu illerin başında Antalya geliyor. İnternet üzerinde yer alan Antalya'daki günlük kiralık konut sayısı 800 ile bin arasında değişiyor. İlanların yer aldığı internet siteleri incelendiğinde, günlük kiralanan evlerin en yoğun olduğu ilçenin Konyaaltı olduğu dikkat çekiyor.

30 MİLYON LİRALIK CİRO
Günlük kiralık ev yoğunluğunda Muratpaşa ve Alanya, Konyaaltı'nı takip ediyor. Bölgedeki günlük kiralık konutlar arasında çok sayıda villa da yer alıyor. Günlük ortalama kiranın 80-100 lira olduğu varsayıldığında yıllık kira geliri yaklaşık 30 milyon liralık bir ciroya ulaşıyor. Kayıt dışı kiralamalardan vergi alınmaması büyük bir ekonomik kayba neden olurken, konunun güvenlik boyutu ise daha korkutucu. Kimlik bilgisi alınmadan hızlı bir şekilde gerçekleşen kiralama işlemi, sosyal hayatı ve iç güvenliği tehdit ediyor. Otellerdeki gibi kimlik bildirimi söz konusu olmadığı için günlük kiralanan evleri suçluların, hatta teröristlerin tercih ettiği üzerinde duruluyor. İddialara göre polis tarafından aranan kişilerin de rahatlıkla kalabildiği bu evler, fuhuş, kumar ve uyuşturucu gibi suçlar için buluşma noktası haline geliyor.

CEZALAR DAHA AĞIRLAŞACAK
Günlük kiralık evleri Maliye ve polis de mercek altına aldı. Konutları günlük olarak kiralayıp kimlik bildirimi yapmadıkları tespit edilenlere, Kimlik Bildirme Kanunu'na muhalefetten 880 TL ceza kesiliyor. Bu konuda hem İçişleri Bakanlığı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan gelen açıklamalar, cezaların daha da ağırlaşarak caydırıcı hale geleceğini ortaya koydu.

AYLIK 3 BİN LİRA EDİYOR
Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam, günlük kiralama işini yapanların emlakçı olmadığını söyledi. Konut sahiplerinin internet üzerinden kendi dairelerini kiraladıklarını anlatan Sağlam, "Uygun fiyata birkaç parça eşyayı eve koyarak konutları günlük ortalama 100 liraya kiralıyorlar. Aylık kiraya verse 600-700 lira alacağı daireden böylece, aylık 3 bin lirayı aşan bir gelir kazanmış oluyorlar. Ortaya büyük bir vergi kaybı çıkıyor" dedi.

AYLIK KİRA AYRI TUTULMALI
Şeref Sağlam, özellikle gurbetçilerin son yıllarda birkaç ay boyunca evde kalmayı tercih ettiğini hatırlatarak, "Bazı tatilcilere ev ortamı daha rahat geliyor. Bu tatil şekli ile günlük kiralamaların ayırt edilmesi gerekiyor" dedi. Sağlam, tatilcilerin yazın doldurduğu bu evlerin kışın da üniversite öğrencilerine kiralandığını sözlerine ekledi.

KİMLİK BİLDİRİMİ KONUSU TAKİP EDİLSİN
Kimlik bildirimi olmadığı için evde kimin kaldığının belli olmadığına ve bunun da büyük bir güvenlik zafiyetine neden olduğuna dikkat çeken Sağlam, Emniyet ve Maliye'ye kimlik bildiriminin zorunlu kılınması ve takibinin yapılması gerektiğini söyledi. Sağlam, mahallelerinde kiralık evlere her gün farklı kişilerin girip çıktığını görenlerin polise şikayet etmesi gerektiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günlük kiralıkta güvenlik boşluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN