Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cennetten bir köşe Mersin

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Mersin Valisi - Özdemir ÇAKACAK

İletişim, ulaşım ve bilişim sektörlerinde baş döndürücü hızda ilerlemelerin yaşandığı çağımızda, dünyamızın en küçük yerleşim yeri ile ilgili bilgi sahibi olmak ve en uzak köşesine dahi çok kısa sürede ulaşmak mümkün hale gelmiştir.
Bu süreç, turizm sektörünün ülkelerin en önemli gelir kalemlerinden biri olarak ön plana çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu nedenle ülkeler hatta kentler gittikçe büyüyen bu turizm gelir pastasından daha fazla pay alabilme yarışı içerisine girmişlerdir. Bu yarışta en ön sıralarda yer alabilmek için de kent ve ülkeler, tanıtıma ve turizm altyapısını güçlendirmeye büyük bütçeler ayırmaktadır.
Ülkemizin önemli bir lojistik, tarım, ticaret ve sanayi merkezi olan Mersin; zengin doğal güzellikleri, eşsiz kültürel varlıkları ve dini merkezleri ile farklı inanç, dil ve kültürlerin sevgi ve kardeşlik duyguları içerisinde buluşmasına ev sahipliği yapmaktadır.
Dünyaya yön vermiş büyük medeniyetlerin hüküm sürdüğü çok önemli bir coğrafyada bulunan Mersin; bu büyük medeniyetlerin günümüze kadar uzanan insanlık mirası kültür hazinelerine sahiptir.
Uzuncaburç'tan Soli'ye, Zeus Tapınağı'ndan Alahan Manastırı'na, St. Paul kuyusundan Aya Tekla Kilisesi'ne, Eshab-ı Kehf'ten Makamı Danyal Peygamber türbesine, Elause Sebaste antik kentinden Kanlıdivane antik şehrine kadar her biri tek başına birer hazine olan bu ve daha birçok kültürel değeri ile Mersin, adeta bir açık hava müzesi konumundadır.
Geçmişle gelecek arasında köprü görevi görerek, kadim medeniyetlerin kültürel değerlerini günümüzle buluşturan Mersin; sahip olduğu bu potansiyel ile turizm sektörünün parlayan yıldızı olabilecek niteliktedir.
İlimiz; turizm açısından büyük önem arz eden bu kültürel değerleri ve inanç merkezleri yanında, iklimi ve doğa harikası güzellikleri ile deniz, doğa, kongre, spor, inanç, kültür başta olmak üzere turizmin her çeşidine imkân sağlamaktadır.
Bu nedenle ilimizin turizm potansiyelini en etkin ve verimli şekilde değerlendirmek ve turizm sektörünü geliştirmek, sürdürülebilir kılmak için ilin tüm dinamikleri olarak işbirliği ve güç birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Bu doğrultuda ilimizin turizm gelir pastasından daha fazla pay alabilmesine imkan sağlayacak tanıtım atağını hız kesmeden kararlılıkla devam ettirmekteyiz.
Hükümetimizin turizm ulaşım altyapısını ve çeşitliliğini sağlayacak yatırımları ilimize kazandırması;
Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan öncülüğünde turizm sektör gelişimi açısından yerel düzeyde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların önünü açmakta ve bizlere büyük destek sağlamaktadır.
Hükümetimizin ilimize verdiği önem; Çukurova Havalimanı, Mersin Antalya sahil yolu, otoyolun Taşucu'na kadar uzatılması, Mersin Adana arasındaki demiryolunun 4 hata çıkarılması, hızlı trenin ilimizle buluşturulması gibi devasa yatırımlarla kendini en güçlü şekilde göstermektedir.
İlimiz ulaşımına çeşitlilik ve dünya standartlarının üzerinde kalite sağlayacak bu devasa yatırımlar ve birçok sektörde hayata geçirilen çok önemli yatırımlar şüphesiz ilimiz turizm sektör gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.
Yine bu dev yatırımların yanında ilimiz turizmine ivme katacak 8 Turizm Merkezi ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgelerinin bir an önce tamamlanması ve turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
Hükümetimizin desteği ile kentin tüm dinamikleri olarak el birliği ile yapılan çalışmaların meyvelerini yakın bir gelecekte toplamaya başlayacağımıza ve böylelikle Mersin'imizin Akdeniz'in incisi olma konumunu daha da pekiştireceğimize yürekten inanıyorum.
Upuzun kumsalları ve turkuvaz renkli sularıyla, caretta carettalar ve balıklarla birlikte yüzülebilecek tertemiz koylarıyla, dört mevsim turizme uygun iklimiyle, inanç merkezleri ve kültürel değerleriyle ve nefis Akdeniz mutfağıyla Mersin; çok da uzak olmayan bir gelecekte ülkemizin ve dünyanın çok önemli bir turizm destinasyonu olacaktır. Kalkınma bakanımız ilimizdeki yatırımların takipçisidir.
Verdiği büyük destekle hızlandırılmasına yol açmaktadır.
Ülkemizin güzide basın kuruluşlarından olan Sabah Gazetesi'ne ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığım bu çalışmayı hazırlamasından ötürü şükranlarımı sunuyor bu vesileyle herkesi cennet Mersinimizin bütün bu güzelliklerini görmeye ve yaşamaya davet ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennetten bir köşe Mersin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN