Devlet okuluna akustik dokunuş

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği, devlet okullarında oluşan gürültüye karşı akustik uygulama gerçekleştirdi. Uygulama sonrasında öğretmenler baş ağrılarından kurtuldu

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Devlet okuluna akustik dokunuş
Türkiye'de devlet okullarında pek bilinmeyen önemli bir sorun Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (Ansiad) tarafından gündeme getirildi. Sınıf ve koridorlarda kalabalık öğrenci gruplarının ortaya çıkardığı gürültüye karşı, akustik önlemler alınmadığını belirleyen Ansiad'ın Sağlık, Hizmet ve Eğitim Sektörü, sosyal sorumluluk projesi başlattı. Baş ağrısı, gırtlak rahatsızlıkları gibi pek çok sağlık sorununun yanı sıra iletişim sıkıntılarına da yol açan akustik sorununa ilişkin, örnek uygulama için Melahat Faraçlar İlkokulu seçildi. Önce bir sınıfta tavanın bir kısmı ses emici plakalarla kaplandı. Yaşanan memnuniyet üzerine uygulama tüm okula yayıldı.

TAMAMI PROBLEMLİ
Projenin hazırlayıcısı Ansiad üyesi Mimar Ercan Evren, eğitimin iyi olması için fiziki altyapının da iyi olması gerektiğine işaret ederek, "Altyapılardan bir tanesi de akustik, yani ses kirliliği. Bu çok basit ama kimsenin fark etmediği bir durum. Bunu biz inşaatlarımızda gözlemlediğimiz için tedbir aldık ve bütün okullara da yayılmasını istiyoruz. Çünkü Türk çocuklarının eğitim kalitesinin yükselmesine büyük fayda sağlayacak bir çalışma. Öğretmenlerimizden ve yöneticilerden aldığımız bilgilere göre yaptığımız uygulamanın işe yaradığı anlaşılıyor. Çok memnunlar" diye konuştu. Projenin hem öğretmen hem öğrenciler için büyük fayda sağladığını anlatan Ercan, "Gürültünün insanlarda yarattığı çok kötü etkiler var. Psikolojik, fiziksel, baş ağrısı, moral bozukluğu, öğrenme bozukluğu gibi saymakla bitmeyecek kadar rahatsızlığa yol açıyor. Biz tavana ses emici plakalar koyuyoruz. Sesi emiyor ve dalgalanma olmuyor. Öğretmen çok rahat anlatabiliyor, anlattığı öğrenciler tarafından anlaşılabiliyor. Sınıfların bir kısmına koridorların tamamına uyguladık" dedi.

BAKANLIĞA RAPOR SUNULACAK
Uygu - lamada sona gelindiği ve bilim adamlarının ölçümleri ile akustik yapılmış sınıflarla yapılmamış sınıflar arasındaki gürültü kirliliği farkının bilimsel veri haline getirilip, somutlaştırılacağını kaydeden ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, "Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na bir rapor olarak sunacağız. Devlet okullarında proje aşamasında bunun planlanması, daha sağlıklı ve daha akustiğe duyarlı okulların yapılmasını teklif edeceğiz. Biz örnek olması için bu işe öncülük yaptık" dedi.

ÖĞRETMENLER ÇOK MEMNUN
Akustik uygulama öncesinde öğretmenlerin akşam kendilerini çok yorgun hissettiğinden bahseden Okul Müdürü Coşkun Deniz Kaya, yapılan ilk sınıf sonrası öğretmenlerin eskisine göre kendisini rahatlamış hissettiğini belirterek "Gerçekten çok büyük bir farkı var. Aynı zamanda odama misafir geldiğinde, teneffüslerde koridordaki gürültüden konuşamazdık. Konferans salonunda da aynı şekilde, bir etkinlik varsa teneffüs sırasında ara vermek zorunda kalıyorduk. Ama şimdi çok daha rahat, çok faydasını gördük" dedi. İlk uygulamanın yapıldığı sınıfın öğretmeni Güliz Çoban ise ders anlatırken sesinin çok fazla geri döndüğünü, bu durumun kendisini çok yorduğunu belirterek, "Bu sistem yapıldıktan sonra baş ağrılarımın geçtiğini, daha rahatladığımı hissettim " dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet okuluna akustik dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN