Antalya’nın Central Park’ı

Giriş Tarihi: 17.11.2016
Antalya’nın Central Park’ı

EXPO 2016 alanının hiçbir zaman kapanmayacağını açıklayan Vali Münir Karaloğlu, vatandaşları alandan istifade etmeye çağırdı

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, resmi sergi süresini 30 Ekim'de tamamlayan EXPO 2016 ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi. İlklerin şehri Antalya'nın Türkiye'nin ilk EXPO'suna ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Vali Karaloğlu, EXPO alanının 31 Aralık tarihine kadar açık kalacağını hatırlattı. Karaloğlu, EXPO 2016 Ajansının tasfiye sürecinin ise 30 Haziran tarihine kadar tamamlanacağını söyledi. EXPO 2016 süresince sahne şovları, sokak gösterileri dahil 30 bin etkinlik yapıldığını, 50'si yabancı sanatçı olmak üzere 150 konser verildiğini açıklayan Karaloğlu, "Alan 30 Haziran'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilecek. EXPO 2016 alanı hiçbir zaman kapanmayacak. Kamuoyunda 'EXPO bitti, kilit vuruldu' anlayışı var. Alanı ziyaret eden sayısı bıçak gibi kesildi. Vatandaşın gelip EXPO alanından istifade etmesi gerekiyor. Burası bundan sonra da Antalya'nın çok önemli merkezlerinden birisi olmaya devam edecek" dedi. Karaloğlu, "Buralar doğru bir yaklaşımla doğru bir metotla yönetilmezse şehrin çöküntü bir alanına dönüşebilir" dedi.

PARK FAKİRİYİZ
EXPO 2016'nın en büyük mirasının bin 121 hektarlık EXPO alanı olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Hangi kentte tek parça bu kadar büyük park var? Zaten park fakiri bir ülkeyiz" dedi. EXPO ile ilgili New York şehrinin merkezinde yer alan Central Park benzetmesi yapan Vali Karaloğlu, "Bu alan kıyamete kadar bu kente, ülkenin turizmine hizmet etmeye devam edecek. Metropol şehirlerde central parklar vardır. EXPO'da central parkına dönüşüyor" dedi. Bu tip parkların ağaçların büyümesiyle 5-10 yıllık sürede kendisini gösterdiğine atıfta bulunan Karaloğlu, "Ağaçlar çok yeni. 5 ile 10 yıl içinde bu alanın çok daha muhteşem bir alana dönüştüğünü görmüş olacağız. Avrupa'nın en büyük kongre merkezlerinden biri bu alan içinde. Bilim merkezi, botanik müzesi, tarım müzesi, en büyük bitki heykel grubu gibi gezilip görülmesi gereken çok sayıda alan var" diye konuştu.

ALANIN İŞLETME MALİYETİ DÜŞTÜ
Vali Karaloğlu, EXPO'nun işletme maliyetiyle ilgili de bilgi verdi. Uluslararası Sergiler Bürosu'nun güvenlik ve temizlik kriterlerini sağlayabilmek için alanda 4 bin kişinin çalıştığını anlatan Karaloğlu, "Bu nedenle işletme maliyeti çok yüksekti. En büyük maliyet personel gideri. Ama 6 aylık resmi sürecin ardından işletme maliyeti düştü. Bizim hesabımıza göre 800-1000 kişiyle rahatlıkla idare edilebilir" ifadelerini kullandı.

EXPO GELİRİ 20 MİLYON TL
Karaloğlu, bilet ve sponsorluk ile EXPO'dan elde edilen toplam gelirin 20 milyon lira olduğunu açıkladı. EXPO alanının toplam maliyeti 1.8 milyar liraydı. EXPO'nun sadece alan yatırımından ibaret olmadığını vurgulayan Karaloğlu, "Kentin kuzeyine çok önemli alt yapı yatırımları bitirildi. Tramvay, katlı kavşaklar EXPO sayesinde hızlandı, bitirildi" dedi.

8 MİLYON HEDEFİ KRİZE TAKILDI
EXPO'yla ilgili 'EXPO'nun başına gelenlerin pişmiş tavuğun başına gelmediği' değerlendirmesinde bulunan Vali Karaloğlu, "Ziyaretçi hedefi 8 milyon olarak belirlenmişti. Ama turizmdeki gidişatın da etkisiyle ziyaretçi sayısı 4 milyon 700 bin oldu. Ziyaretçilerin üçte biri de çocuktu. Gelecek için yeşil bir dünya sloganlı ve teması da çiçek ve çocuk olan EXPO için bu anlamlıydı" ifadelerini kullandı.

EXPO 2016 ALANI NE OLACAK?
Şimdiki sorunun bundan sonra alanın ne olarak kullanılacağı olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, "Ya kamu eliyle işleteceğiz, ya özel sektör eliyle işleteceğiz, ya da karma bir yapı olacak" dedi. Karaloğlu, alanın Acun Ilıcalı'ya verilmesiyle ilgili iddiaları da şu sözlerle değerlendirdi: "Kimse, Acun'a 'Gel bu alanı al' diyemez. Şeffaf bir ihale süreci yaşanır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’nın Central Park’ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN