Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AÜ’deki yolsuzluğa bin yıl hapis istendi

Akdeniz Üniversitesi’ndeki (AÜ) yolsuzluk ve rüşvet davasının iddianamesi kabul edildi. Kendi aralarında şifreli haberleşen 42 zanlı hakkında toplam bin yıl hapis cezası istendi

Giriş Tarihi: 18.11.2016
AÜ’deki yolsuzluğa bin yıl hapis istendi

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) 31 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen yolsuzluk operasyonunun ardından açılan davanın iddianamesi Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 270 sayfalık iddianamede 9'u tutuklu 42 sanık hakkında 5 yıldan 60 yıla kadar değişen ve toplamda bin yılı bulan hapis cezası isteniyor. Duruşma 9-10 ve 11 Ocak tarihlerinde kesintisiz yapılacak.

ÜNİVERSİTE İMAMI SANIK
AÜ yolsuzluk operasyonu davasında suç örgütü lideri olarak nitelenen dönemin Sağlık Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanı Aydın Özdemir ile SKS Kantin İşletmeleri Şube Müdürü Mehmet Gökoğlu, SKS Spor Hizmetleri ve İhale Şube Müdürü Mehmet Akman, SKS Dairesi İnşaat Teknikeri Duran Kaya, Bahadır Kerimoğlu, Mehmet Efe, Mustafa Ünlü, Orhan Akcaal ve Remzi Eryaşar tutuklu olarak yargılanacak. Aynı iddianamede FETÖ'nün üniversite imamı olduğu belirlenen ve yurtdışına kaçan Ömer Geçiçi de sanık olarak yer alıyor. Davada 42 sanık hakkında ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, dolandırıcılık, suç işlemek için örgüt kurmak suçlamalarıyla 5 yıldan 60 yıla kadar hapis cezaları istendi. Bilirkişi raporu ile kamuyu 3 milyon lira zarara uğrattıkları belirlenen sanıklar hakkında toplamda istenen hapis cezası ise bin yılı geçti.

İHALE YOK
İddianamede zanlıların ihaleye fesat karıştırma suçunu da işleyerek kafeterya, büfe, kantin, çay ocağı, ATM, reklam panosu gibi ticari amaçla kullanılması mümkün olan bölümleri mevzuata aykırı olarak ihale yerine sözleşmeyle kiralama yolunu seçerek menfaat temin ettiklerinin tespit edildiğine yer verildi. Şüphelilerin ayrıca tüm kiraya verilen yerlerin kira gelirlerinin Strateji Daire Başkanlığı hesabına yatırılması gerekirken Kantin İşletmeleri hesabına yatırttıkları ve bu hesaba yatan paraları kendileri ile birlikte hareket ettiği kişilerle kullandıkları, bir kısmını AÜ içerisinde iş verdikleri firma ve kişilerden temin ettikleri, sahte fatura ayarlayarak kantin işletmeleri hesabından yapmış oldukları usulsüz harcamaları örtbas ettiklerinin tespit edildiği de vurgulandı.

ŞİFRELİ KONUŞMALAR
Sanıkların telefon konuşmalarından rüşvet işlerini nasıl yönlendirdiklerine iddianamede ayrıntılı olarak yer verildi. Sanıkların kendi aralarında yaptıkları şifreli konuşmaların da yer aldığı iddianamede rüşvet ve yolsuzluğa adı karışmayan ancak teknik takipte olan personelin isimlerine ise X sahıs veya X kadın olarak yer verildi. İddianamede zanlıların kendi aralarındaki konuşmalarında para yerine 'şeker', sahte fatura yerine de 'izin kağıdı' şifrelerini kullandıkları bilgisi de yer aldı.

ZARARI ÖDEDİLER
Operasyondan 8 ay 10 gün sonra başlayacak olan yolsuzluk davasında bazı tutuklu sanıkların hak kaybına sebep olmaması için kamu zararlarıyla ilgili 100 bin lira ile 400 bin lira arasında ödeme yaptıkları ve bu nedenle tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldıkları öğrenildi. Sanıklar kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AÜ’deki yolsuzluğa bin yıl hapis istendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN