Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilge Anne’nin ‘Savaş’çı oğlu

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Bilge Anne’nin ‘Savaş’çı oğlu

Bilge Öztürk, engelli oğluna 31 yıldır annelik, öğretmenlik ve bakıcılık yapıyor. Savaş şimdi yaptığı resimlerle herkesi şaşırtıyor

Anne karnındayken böbrek sorunu yaşayan ve doğumdan sonra doktorların "Bu çocuk yaşamaz" dediği Savaş, annesi Bilge Öztürk'ün bitmez tükenmez özverisi ve sabrı ile 31 yıllık yaşam mücadelesinde savaşların tamamını kazandı. Resim öğretmeni kuzeninden aldığı dersler sayesinde ressam olan Savaş'ın yaptığı tablolar ise herkesi şaşırtıyor. Tablolar internetten bile alıcı buluyor. 3 yıldan bu yana 40'tan fazla resim yapan Savaş, bir de sergi açtı. Savaş şimdi, İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan dayısı Bekir Küçükay'ın çıkaracağı müzik CD'sine kapak resmi yapmaya hazırlanıyor.

ANKARA'DA DÜNYAYA GELDİ
Ankara'da bir bankada çalışan Bilge Öztürk, inşaatçı Bülent Öztürk ile 1983 yılında hayatını birleştirdi. Anne Öztürk, 1985 yılında erkek ikiz bebeğe hamile kaldı. Anne karnında 3 aylıkken Savaş'a böbrek yetmezliği teşhisi koyuldu. Aynı gün dünyaya gelen ikizlere Barış ve Savaş ismi verildi. Ancak mutlulukları kısa sürdü. Beyni su toplayan Barış doğduktan 3 hafta sonra hayatını kaybetti. Savaş'ın ise bir böbreği iflas etmiş, diğer böbreği de yüzde 70'i hasar görmüştü. Doktorlar 1 kilo 600 gram doğan Savaş'ı 2 kiloya ulaşır ulaşmaz ameliyata aldı. Hasar gören böbreği tedavi edildi. Ancak Savaş bu süre içinde aldığı ilaçlar nedeniyle duyma ve konuşma kaybı yaşadı. Bilge Öztürk, engelli ve böbrek hastası oğlu Savaş Öztürk'e hem annelik, hem öğretmenlik hem bakıcılık yaptı. Doktorların "Bu çocuk yaşamaz" öngörüsüne rağmen sevgisini hiç eksik etmedi.

DAMLA SÜTLE BESLEDİ
Savaş, anne sütü ile beslenemedi. Yaşananlardan ve üzüntüden annenin sütü çekildi. Bunun üzerine anne Fatma Bilge Öztürk, oğlunu süt ile besledi. Savaş içmek istemedi ancak o saatlerce mücadele verdi. Damla damla içirmeyi başardı. Duyma ve konuşma yetisini kaybetmesine rağmen dört elle evladına sarıldı. Onu okul çağına getirdi. Savaş, Kavaklıdere İlköğretim Okulu'na yazıldı. Altına bez bağlanan Savaş ilkokulu bitirdi. Annesinin de yardımı ile okuma-yazmayı ve matematiği öğrendi. Annesi bankacı olması nedeniyle stresli işine rağmen hem çalıştı, hem de oğlu Savaş'tan ilgisini hiç eksik etmedi. Onu büyüttü. 2003 yılında emekli olunca da ailecek Antalya'ya yerleştiler.

DİYALİZE BAŞLADI
Bu sırada anne Öztürk, oğluna bilgisayar ve interneti öğretti. Bu da yetmedi zor zamanlarında kendi kendine yetmesi için yemek yapmayı da öğretti. 2007'de 22 yıldır yüzde 30 çalışan tek böbreği ile hayata tutunan Savaş'ın bu böbreği de iflas etmişti. Dotorlar "Yaşaması mucize" dedi ancak anne Öztürk, Savaş'ı sevgi ve ilgisi ile iyileştirmeyi başardı.

BAŞKA ÇOCUK YAPMADIM
Fedakar anne Bilge Öztürk, 31 yıldır bir bebek gibi ilgi gösterdiği oğlu Savaş'a ilgisinin azalmasından korktuğu için başka çocuk yapmadığını da söyledi. 59 yaşında olduğunu belirten anne Öztürk, "Savaş ve Barış dünyaya geldiklerinde 28 yaşında idim. Rahatlıkla tekrar çocuk yapabilirdim. Doktorlar da söyledi. Ancak ben Savaş'a odaklanmıştım. Ona ilgimin azalmasından korktuğum için bir daha çocuk yapmadım. Savaş'ın yetişmesi için 31 yıldır gece ve gündüz aralıksız başından hiç ayrılmadım" dedi.

SAVAŞ'IN GÖRSEL ALGISI ÇOK YÜKSEK
Anne Bilge Öztürk, son olarak oğlu Savaş'ın resim dersi almasını sağladı. Ressam olan kuzen Berrin İlhan'dan resim kursu alan Savaş'ın yaptığı tablolar görenleri hayran bıraktı. Bugüne kadar 40'a yakın tablo yapan Savaş'ın tabloları resim severlerin yoğun ilgisini gördü. Savaş'a 3 yıl resim eğitimi veren Berrin İlhan, "Savaş'ın görsel algısı çok yüksek. Aynı zamanda müthiş bir yetenek. Yaptığı soyut resimlerde renk uyumu mükemmel. Yaptığı tabloların bazıları internette satıldı. Bu tablolar dünyanın bütün salonlarında sergiye çıkabilir" diye konuştu.

SAVAŞ İÇİN BÖBREK BEKLİYORUZ
Anne Bilge Öztürk, Savaş'ın 9 yıldır diyalize girdiğini, donörden organ nakli için sıraya yazıldıklarını belirterek, "Burdan 3.5 yıl önce Savaş'a kadavradan böbrek çıktı. Ancak Savaş rahatsız olduğu için ameliyat yapılamadı" dedi. Artık tek dileğinin organ nakli olduğunu belirten anne Öztürk, "Oğlum Savaş, bu yaşına kadar hiç normal olarak idrarını yapamadı. Ona hep çocuk bezi bağladım. 31 yıldır pişik bile yaptırmadım" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilge Anne’nin ‘Savaş’çı oğlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN